W przypadku braku planu miejscowego, zmiana zagospodarowania terenu, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga uzyskania decyzji ustalającej warunki zabudowy.
Decyzję o warunkach zabudowy wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta po uzgodnieniu z odpowiednimi organami i uzyskaniu uzgodnień lub decyzji wymaganych odrębnymi przepisami.
reklama
reklama
Zobacz także: Zgoda na korzystanie z sąsiedniej nieruchomości podczas remontu
Warunki niezbędne dla wydania decyzji
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
• występuje tzw. „dobre sąsiedztwo”, czyli co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
• teren ma dostęp do drogi publicznej;
• istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego (wystarczy jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwym gestorem mediów a inwestorem);
• teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc;
Zobacz także: Roboty budowlane a remont
• decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
Zobacz: Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?
Wymogów posiadania „dobrego sąsiedztwa” nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z planowaną zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie (tzw. zabudowa siedliskowa).
„Dobre sąsiedztwo” i dostęp do drogi publicznej nie są także wymagane dla uzyskania decyzji dla linii kolejowych, obiektów liniowych i urządzeń infrastruktury technicznej.
Co istotne, dla złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie trzeba być właścicielem nieruchomości. Umożliwia to więc na przykład uzyskanie pewności przez potencjalnego nabywcę terenu, że będzie go można zagospodarować w zamierzony sposób, zanim dokona zakupu.
Sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu które stosuje się przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy ustalone są szczegółowo w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.