reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie konsekwencje poniesie podatnik za nie prowadzenie ewidencji przychodów?

Jakie konsekwencje poniesie podatnik za nie prowadzenie ewidencji przychodów?


Pan Marcin Kowalski nie prowadził ewidencji przychodów w sposób zapewniający rzetelne określenie przychodów działalności gospodarczej w ramach najmu. Czy z tego powodu Panu Marcinowi Kowalskiemu grozi kara pieniężna?

Podatnik, który prowadzi ewidencję przychodów w ramach działalności, przy czym jego przychody są opodatkowane różnymi stawkami to będzie on przychody ewidencjonowane określał według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. Warto dodać, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia wskazał w jaki sposób należy prowadzić ewidencję przychodów oraz podał szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ewidencja przychodów, aby stanowiła dowód w postępowaniu podatkowym, a także określił sposób dokumentowania przychodów oraz obliczania należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz sposób prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z tego też względu podatnik powinien zastosować to wszystkich powyżej wskazanych wymagań wskazanych przez minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Wówczas, gdy podatnik nie będzie w ogóle prowadził ewidencji przychodów lub będzie on prowadził ewidencję przychodów w sposób nierzetelny, niezgodnie z wymogami do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym – organ podatkowy określi wartość nie zewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania, i określi od tej kwoty ryczałt, który będzie stanowił pięciokrotność stawek, które byłyby zastosowane do przychodu w przypadku jego ewidencjonowania. 

Należy wskazać, iż podatnik jest zobowiązany prowadzić w sposób rzetelny ewidencję od momentu korzystania przez niego z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za nieprowadzenie ewidencji przychodów lub prowadzenie ewidencji przychodów w sposób nierzetelny, niezgodnie z wymogami - grozi kara pieniężna.
Za nieprowadzenie ewidencji przychodów lub prowadzenie ewidencji przychodów w sposób nierzetelny, niezgodnie z wymogami - grozi kara pieniężna.

Webinarium: Kiedy i jak stosować kody GTU w nowym JPK_VAT149.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama