reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie konsekwencje poniesie podatnik za nie prowadzenie ewidencji przychodów?

Jakie konsekwencje poniesie podatnik za nie prowadzenie ewidencji przychodów?


Pan Marcin Kowalski nie prowadził ewidencji przychodów w sposób zapewniający rzetelne określenie przychodów działalności gospodarczej w ramach najmu. Czy z tego powodu Panu Marcinowi Kowalskiemu grozi kara pieniężna?

Podatnik, który prowadzi ewidencję przychodów w ramach działalności, przy czym jego przychody są opodatkowane różnymi stawkami to będzie on przychody ewidencjonowane określał według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. Warto dodać, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia wskazał w jaki sposób należy prowadzić ewidencję przychodów oraz podał szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ewidencja przychodów, aby stanowiła dowód w postępowaniu podatkowym, a także określił sposób dokumentowania przychodów oraz obliczania należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz sposób prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z tego też względu podatnik powinien zastosować to wszystkich powyżej wskazanych wymagań wskazanych przez minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Wówczas, gdy podatnik nie będzie w ogóle prowadził ewidencji przychodów lub będzie on prowadził ewidencję przychodów w sposób nierzetelny, niezgodnie z wymogami do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym – organ podatkowy określi wartość nie zewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania, i określi od tej kwoty ryczałt, który będzie stanowił pięciokrotność stawek, które byłyby zastosowane do przychodu w przypadku jego ewidencjonowania. 

Należy wskazać, iż podatnik jest zobowiązany prowadzić w sposób rzetelny ewidencję od momentu korzystania przez niego z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za nieprowadzenie ewidencji przychodów lub prowadzenie ewidencji przychodów w sposób nierzetelny, niezgodnie z wymogami - grozi kara pieniężna.
Za nieprowadzenie ewidencji przychodów lub prowadzenie ewidencji przychodów w sposób nierzetelny, niezgodnie z wymogami - grozi kara pieniężna.

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama