| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kiedy podatnik nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

Kiedy podatnik nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem?


Wówczas, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest najem nieruchomości – podatnik nie może skorzystać z zryczałtowanej formy opodatkowania, przy czym nie dotyczy to najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawmy lub innych umów o podobnym charakterze – jeżeli stanowią odrębne źródło przychodu.

Jeżeli podatnik prowadzi najem nieruchomości w zakresie pozarolniczej działalności gospodarczej to nie może on uzyskiwanych przychodów opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zatem może o tylko skorzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych lub opodatkowania w formie podatku liniowego. Mając powyższe na uwadze można wywnioskować, iż z pewnością ryczałtem nie może być opodatkowany najem nieruchomości, ale może nim być opodatkowany najem rzeczowych składników majątku. Ryczałt od przychodów określa się na podstawie stawek odpowiednich dla przychodów z różnych rodzajów prowadzonych działalności.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Zryczałtowana forma opodatkowania dotyczy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawmy lub innych umów o podobnym charakterze – jeżeli stanowią one odrębne źródło przychodu. Zatem przychody z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych poza działalnością gospodarczą ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy uiszczą ryczałt według stawki 8,5 proc. - niezależnie od wysokość tych przychodów.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa prawna:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik nie może skorzystać z zryczałtowanej formy opodatkowania, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest najem nieruchomości.
Podatnik nie może skorzystać z zryczałtowanej formy opodatkowania, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest najem nieruchomości.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »