reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kwartalne opodatkowanie ryczałtem przy najmie

Kwartalne opodatkowanie ryczałtem przy najmie


Wówczas, gdy przychody osiągane przez podatnika w danym roku nie przekraczają 25.000 euro – podatnik może skorzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem. Jeżeli małżonkowie osiągają przychody z tego samego źródła – wskazany powyżej limit w wysokości 25.000 euro odnosi się do współmałżonków z osobna.

Elementarna zmiana w zakresie opodatkowania ryczałtem została wprowadzona na mocy ustawy z dnia 1 stycznia 2005 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów. Zmiana ta wprowadziła możliwość opodatkowania ryczałtem najmu, dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze, a także majątku niezwiązanego z prowadzeniem firmy.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Podatnicy mogą korzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem. Jednakże muszą spełnić określone warunki, tj. przychody przez nich osiągane w danym roku nie mogą przekroczyć 25.000 euro. Wówczas, gdy małżonkowie osiągają przychody z tego samego źródła – wskazany powyżej limit w wysokości 25.000 euro odnosi się do współmałżonków z osobna.

Jeżeli podatnik w 2010 roku prowadził najem jako osobne źródło, a przy tym korzystał z kwartalnego opodatkowania ryczałtem i chce w następnym roku także opodatkować najem na tych samych zasadach – to nie musi on składać oświadczenia o zmianie formy opodatkowania. W tymże wypadku przyjmuje się, iż podatnik w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu.

Podatnik powinien pamiętać o tym, iż jeżeli chce – aby najem był opodatkowany przez jednego ze współmałżonków – co rok powinien złożyć stosowne oświadczenie, w którym zostanie ten fakt wskazany.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik może skorzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem, jeżeli przychody osiągane przez podatnika w danym roku nie przekraczają 25.000 euro.
Podatnik może skorzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem, jeżeli przychody osiągane przez podatnika w danym roku nie przekraczają 25.000 euro.

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama