| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kwartalne opodatkowanie ryczałtem przy najmie

Kwartalne opodatkowanie ryczałtem przy najmie


Wówczas, gdy przychody osiągane przez podatnika w danym roku nie przekraczają 25.000 euro – podatnik może skorzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem. Jeżeli małżonkowie osiągają przychody z tego samego źródła – wskazany powyżej limit w wysokości 25.000 euro odnosi się do współmałżonków z osobna.

Elementarna zmiana w zakresie opodatkowania ryczałtem została wprowadzona na mocy ustawy z dnia 1 stycznia 2005 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów. Zmiana ta wprowadziła możliwość opodatkowania ryczałtem najmu, dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze, a także majątku niezwiązanego z prowadzeniem firmy.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Podatnicy mogą korzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem. Jednakże muszą spełnić określone warunki, tj. przychody przez nich osiągane w danym roku nie mogą przekroczyć 25.000 euro. Wówczas, gdy małżonkowie osiągają przychody z tego samego źródła – wskazany powyżej limit w wysokości 25.000 euro odnosi się do współmałżonków z osobna.

Jeżeli podatnik w 2010 roku prowadził najem jako osobne źródło, a przy tym korzystał z kwartalnego opodatkowania ryczałtem i chce w następnym roku także opodatkować najem na tych samych zasadach – to nie musi on składać oświadczenia o zmianie formy opodatkowania. W tymże wypadku przyjmuje się, iż podatnik w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu.

Podatnik powinien pamiętać o tym, iż jeżeli chce – aby najem był opodatkowany przez jednego ze współmałżonków – co rok powinien złożyć stosowne oświadczenie, w którym zostanie ten fakt wskazany.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna LexArt

świadczenie usług prawniczych i prowadzenie kompleksowej obsługi prawnej dla przedsiębiorców, a także udzielanie porad prawnych osobom indywidualnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »