reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > W jaki sposób można dokonać zgłoszenia opodatkowania ryczałtem najmu?

W jaki sposób można dokonać zgłoszenia opodatkowania ryczałtem najmu?


Podatnik prowadzący najem jako odrębne źródło uzyskania przychodu może dokonać opodatkowania w formie ryczałtu. Podatnik zobowiązany jest do złożenia stosownego pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy należy złożyć nie później niż do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Podatnik zobowiązany jest do złożenia stosownego pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Podatnik powinien oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy złożyć w formie pisemnej naczelnikowi urzędu skarbowego. Warto wskazać, iż naczelnik urzędu skarbowego powinien być właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, który składa w/w oświadczenia.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy należy złożyć nie później niż do 20 stycznia danego roku podatkowego. Wówczas, gdy podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą to powinien złożyć w/w oświadczenie podczas roku podatkowego, tj. do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, jednakże nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Warto pamiętać o tym, iż jeżeli podatnik w terminie do 20 stycznia w danym roku podatkowym zarówno nie dokonana zmiany formy opodatkowania, jak i nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej – to domniemywa się, iż w dalszym ciągu podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opodatkowania w formie ryczałtu może dokonać podatnik prowadzący najem jako odrębne źródło uzyskania przychodu.
Opodatkowania w formie ryczałtu może dokonać podatnik prowadzący najem jako odrębne źródło uzyskania przychodu.

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama