reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > W jaki sposób można dokonać zgłoszenia opodatkowania ryczałtem najmu?

W jaki sposób można dokonać zgłoszenia opodatkowania ryczałtem najmu?


Podatnik prowadzący najem jako odrębne źródło uzyskania przychodu może dokonać opodatkowania w formie ryczałtu. Podatnik zobowiązany jest do złożenia stosownego pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy należy złożyć nie później niż do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Podatnik zobowiązany jest do złożenia stosownego pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Podatnik powinien oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy złożyć w formie pisemnej naczelnikowi urzędu skarbowego. Warto wskazać, iż naczelnik urzędu skarbowego powinien być właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, który składa w/w oświadczenia.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy należy złożyć nie później niż do 20 stycznia danego roku podatkowego. Wówczas, gdy podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą to powinien złożyć w/w oświadczenie podczas roku podatkowego, tj. do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, jednakże nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Warto pamiętać o tym, iż jeżeli podatnik w terminie do 20 stycznia w danym roku podatkowym zarówno nie dokonana zmiany formy opodatkowania, jak i nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej – to domniemywa się, iż w dalszym ciągu podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opodatkowania w formie ryczałtu może dokonać podatnik prowadzący najem jako odrębne źródło uzyskania przychodu.
Opodatkowania w formie ryczałtu może dokonać podatnik prowadzący najem jako odrębne źródło uzyskania przychodu.

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama