reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Podatek liniowy z tytułu najmu tylko przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Podatek liniowy z tytułu najmu tylko przy prowadzeniu działalności gospodarczej


W 2011 roku stawka podatku liniowego wynosi 19 proc. od uzyskanego przez podatnika dochodu. Opodatkowanie w formie podatku liniowego jest skierowane tylko i wyłącznie do podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach najmu.

Podatnicy w 2011 roku mają obowiązek rozliczyć się z osiąganego dochodu za poprzedni rok. Oznacza to, iż opodatkowanie podatkiem liniowym uprawnia podatnika do odliczenia od przychodu kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli podatnik dokonał wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego to powinien on rozliczać się z osiągniętego dochodu w oparciu o stawkę podatku 19 proc. Należy także wskazać, iż podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym zobowiązani są do prowadzenia stosownych ksiąg rachunkowych lub ksiąg przychodów i rozchodów.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy wskazać, iż nie każdy podatnik może wybrać opodatkowanie w formie podatku liniowego. Jeżeli podatnik uzyskuje przychody za świadczenie usług na rzecz obecnego lub też byłego pracodawcy to nie można skorzystać z w/w formy opodatkowania w danym roku podatkowym. Wyłączone są także czynności, które podatnik wykonał w ramach spółdzielczego stosunku pracy, w ramach stosunku pracy, czynności wykonane w roku poprzedzającym rok podatkowy lub czynności wykonane w danym roku podatkowym.

Podatnik zostanie także wyłączony z możliwości skorzystania z podatku liniowego, jeśli uprzednio wybrał tę formę opodatkowania, a potem podczas roku podatkowego uzyskała przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub też byłego pracodawcy.

Zobacz także serwis: Oferty nieruchomości

Podstawa Prawna:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyłącznie podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach najmu mogą korzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego.
Wyłącznie podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach najmu mogą korzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego.

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama