reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można dochód do opodatkowania pomniejszyć o stratę z tytułu najmu?

Czy można dochód do opodatkowania pomniejszyć o stratę z tytułu najmu?


Podatnik dokonując obliczenia dochodu od opodatkowania ma możliwość zmniejszyć go o stratę ze źródła, z którego powstała w pięciu kolejnych latach, przy czym wysokość tego obniżenia nie może przekroczyć 50% kwoty, która została uzyskana ze straty w ciągu tych lat. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica ta stanowi stratę ze źródła przychodów.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zwolnionych od podatku na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Jeżeli podatnik poniósł stratę z tytułu najmu prowadzonego jako odrębne źródło to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie będzie mógł dokonać odliczenia poniesionych strat z najmu, ponieważ w/w straty stanowią odrębne źródło uzyskania przychodów. Należy wskazać, iż stratę tę można odliczyć tylko i wyłącznie z tego samego źródła. Oznacza to, iż skompensowanie straty nie będzie w ogóle możliwe w ramach najmu prowadzonego jako odrębne źródło.

Wówczas, gdy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej – podatnik może dokonać obliczenia podstawy opodatkowania poprzez zmniejszenie go o uiszczone składki ZUS-u. Jednakże należy dodać, iż podatnik może odliczyć tylko i wyłącznie te składki ZUS, które były opłacone w miesiącu, za który jest obliczany podatek.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O stracie ze źródła przychodów mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów.
O stracie ze źródła przychodów mówimy wówczas, gdy koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów.

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama