| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można dokonać amortyzacji pomieszczeń w oparciu o wartość rynkową?

Czy można dokonać amortyzacji pomieszczeń w oparciu o wartość rynkową?


Pan Marcin Kowalski wynajął dwa pokoje w swoim 50 metrowym lokalu mieszkalnym o wartości łącznej 300 tyś. zł. W lokalu mieszkalnym jeden pokój ma powierzchnię 20 mkw, a drugi 10 mkw. Czy podatnik może dokonać amortyzacji w stosunku do części lokalu w oparciu o wartość rynkową?

Mając na uwadze powyżej opisany przypadek, Pan Marcin Kowalski jako podatnik ma możliwość amortyzowania wynajętych pomieszczeń. W celu określenia wartości początkowej należy dokonać następujący obliczeń: stosunek powierzchni użytkowej wynajmowanych pomieszczeń do łącznej powierzchni użytkowej mieszkania. W tymże wypadku występuje proporcja 30/50.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Oznacza to, iż wartość początkowa – którą podatnik jest w stanie uiścić na potrzeby amortyzacji wynosi 0.6 zł z kwoty 300 tyś. zł. Od tejże określonej wartości początkowej Pan Marcin Kowalski – jako podatnik może także dokonywać stosownych odpisów amortyzacyjnych w stawce w wysokości 1,5 proc. rocznie.

Pan Marcin Kowalski jako podatnik PIT może dokonywać opisów amortyzacyjnych według uproszczonej amortyzacji nieruchomości. Na podstawie tejże metody może także określić wartość początkową wynajmowanego lokalu mieszkalnego. Należy także wspomnieć o tym, że zarówno w stosunku do lokali mieszkalnych, jak i budynków – odpisów amortyzacyjnych dokonuje się na podstawie stawki rocznej w wysokości 1,5 proc.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),

- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.),

- ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przedmiotów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W celu określenia wartości początkowej należy obliczyć stosunek powierzchni użytkowej wynajmowanych pomieszczeń do łącznej powierzchni użytkowej mieszkania
W celu określenia wartości początkowej należy obliczyć stosunek powierzchni użytkowej wynajmowanych pomieszczeń do łącznej powierzchni użytkowej mieszkania

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »