| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można dokonać amortyzacji wynajętego garażu?

Czy można dokonać amortyzacji wynajętego garażu?


Zarówno w stosunku do lokali mieszkalnych, jak i budynków – odpisów amortyzacyjnych dokonuje się na podstawie stawki rocznej w wysokości 1,5 proc. Jednakże według obowiązujących stawek na podstawie ogólnych zasad amortyzacji – podmiot wynajmujący garaż podziemny ma możliwość skorzystania ze stawki 4,5 proc. rocznie.

Pani Mariola Pałac jako właścicielka nieruchomości wynajęła mieszkanie o łącznej wartości 300 tyś. zł wraz z podziemnym garażem o wartości 30 tyś. zł. Czy kwoty powyżej wskazane stanowią podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych?

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Zastosowanie amortyzacji przy najmie garażu

W powyżej opisanym przypadku kwoty w wysokości 300 tyś. zł oraz 30 tyś. zł stanowią podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych dla lokalu mieszkalnego jest to kwota wysokości 4 500 zł (kwota ta wynika z następujących obliczeń: 300 tyś zł x 1.5 proc.), natomiast miesięczna kwota wynosi 375 zł (kwota ta wynika z następujących obliczeń: 4 500 zł / 12 miesięcy). Natomiast w przypadku garażu podziemnego opis amortyzacyjny roczny wynosi 1 350 zł (kwota ta wynika z następujących obliczeń: 30 tyś zł x 4.5 proc.), zatem miesięczna kwota wynosi 112.5 zł (kwota ta wynika z następujących obliczeń: 1 350 zł / 12 miesięcy).

Reasumując, należy pamiętać o tym, że podatnicy PIT, którzy zamierzają dokonywać odpisów amortyzacyjnych mogą skorzystać z uproszczonej amortyzacji mieszkań. Warto także wspomnieć, iż zarówno w stosunku do lokali mieszkalnych, jak i budynków – odpisów amortyzacyjnych dokonuje się na podstawie stawki rocznej w wysokości 1,5 proc.

Zobacz także serwis: Najem

Podstawa Prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),

- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.),

- ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przedmiotów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »