| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kiedy można zastosować amortyzację uproszczoną?

Kiedy można zastosować amortyzację uproszczoną?


Stosując uproszczoną amortyzację zarówno w stosunku do lokali mieszkalnych, jak i budynków lub spółdzielczych praw do nieruchomości – podatnik nie ma obowiązku prowadzić stosownej ewidencji środków trwałych. Przy zastosowaniu metody uproszczonej w ramach amortyzacji części lokalu mieszkalnego – odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych.

Artur Kawik wynajmujący 80-metrowy lokal mieszkalny, do którego przysługuje mu własnościowe spółdzielcze prawo. Chce ustalić wartość początkową lokalu mieszkalnego przy zastosowaniu metody uproszczonej. Czy może skorzystać z tej metody?

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Metoda uproszczona stosowana przy amortyzacji lokalu mieszkalnego

Mając na uwadze powyżej opisany przypadek, należy określić wartość początkową w następujący sposób:

- wartość początkową lokalu mieszkalnego mnoży się przez powierzchnię lokalu mieszanego (80 mkw) i kwotę w wysokości 988 zł. Zatem wyniesie ona:
988 zł x 80 mkw = 79 048 zł.

- od powyżej wskazanej wartości początkowej podatnik powinien dokonać odpisów amortyzacyjnych na podstawie stawki podatkowej 1,5 proc. Zatem roczny odpis amortyzacyjny wyniesie 1185.72 zł, natomiast miesięczny 98.81 zł.

Wówczas, gdy podatnik wynajmuje tylko część nieruchomości – odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości określonej od wartości początkowej nieruchomości odpowiadającej stosunkowi wynajmowanej użytkowej powierzchni do łącznej powierzchni użytkowej.

Zobacz także serwis: Wnętrza

Podstawa Prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),

- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.)

- ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przedmiotów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych - przy zastosowaniu metody uproszczonej w ramach amortyzacji części lokalu mieszkalnego.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych - przy zastosowaniu metody uproszczonej w ramach amortyzacji części lokalu mieszkalnego.

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »