W jaki sposób należy rozliczyć amortyzację z tytułu nieruchomości?
Wynajmujący posiada uprawnienie do amortyzacji całości lub części własnej nieruchomości niezależnie od prawa przysługującego (spółdzielcze prawo do nieruchomości) lub rodzaju nieruchomości (dom jednorodzinny, lokal mieszkalny). Na podstawie ogólnej skali podatkowej – w przypadku opodatkowania najmu – amortyzacja obciąża wysokość uiszczanego podatku.
Czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych?
Istotną podstawą dokonywania stosownych odpisów amortyzacyjnych jest określona wartość początkowa. Wyliczenia kosztów odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w oparciu o stosowne stawki procentowe oraz określoną wartość początkową. Według ogólnej zasady panującej w polskim systemie podatkowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje się na podobnych zasadach, jak w przypadku składników majątkowych, które służą przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Wyjątek od powyższej zasady
Od powyższej zasady istnieje istotny wyjątek, który odnosi się do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. W tej sytuacji – posługując się metodą „uproszczonej amortyzacji mieszkań” można dokonać stosownych odpisów amortyzacyjnych.
Powyższe uprawnienia odnoszą się do następujących praw:
- spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego,
- własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego,
- prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
Co należy rozumieć przez wartość początkową środków trwałych?
Należy wskazać, iż zarówno za wartości prawne, jak i niematerialne oraz za wartość początkowa środków trwałych uważa się:
1. stosowną cenę z tytułu ich nabycia zwiększoną o wartość przychodu – w przypadku częściowego odpłatnego nabycia,
2. stosowną cenę z tytułu ich nabycia – w przypadku ich nabycia w drodze kupna,
3. koszty ich wytworzenia (wszelkie poniesione wydatki z tytułu budowy nieruchomości) – w przypadku wytworzenia ich we własnym zakresie.
Zobacz także serwis: Finanse
Podstawa Prawna:
- ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654).
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: