reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy istnieje możliwość dokonania wyboru opodatkowania?

Czy istnieje możliwość dokonania wyboru opodatkowania?


Według ogólnie panującej zasady w systemie podatkowym przychody uzyskane z tytułu najmu nieruchomości lub też rzeczy stanowiących współwłasność małżeńską powinny być wykazane przez każdego małżonka odrębnie.

Od 1 stycznia 2004 roku istnieje możliwość opodatkowania dochodów z tytułu najmu przez jednego z małżonków wówczas, gdy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność małżeńska, a przy tym w odpowiednim terminie w roku podatkowym złożą stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania całości przychodów z tytułu najmu.

Natomiast jeżeli tylko mąż lub żona wynajmuje dany lokal lub też rzecz należącą do odrębnego majątku – to tylko mąż lub żona będą podatnikami podatku dochodowego oraz podatku VAT.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Na podstawie ogólnie panującej zasady w systemie podatkowym przychody z najmu powinny zostać opodatkowane przez każdego z małżonków osobno. Jednakże ustawodawca stworzył pewnego rodzaju udogodnienia, gdzie umożliwił małżonkom wykazanie dochodów w całości przez jednego z małżonków. Jednakże jest to możliwe w następujących przypadkach:

- kiedy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa,

- kiedy małżonkowie złożą we właściwym urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z najmu przez jednego z małżonków – podpisane przez oboje.

Reasumując należy wskazać, iż jeżeli wynajmowana jest nieruchomość należąca do odrębnego majątku – brak jest podstaw do dokonania opodatkowania drugiego ze współmałżonków – ponieważ dochód ten u danej osoby nie powstaje. Natomiast dokonując wyboru opodatkowania w całości dochodów z tytułu najmu przez tylko jednego małżonka – należy konsekwentnie stosować się do tej zasady przy zeznaniu rocznym w danym roku podatkowym oraz przy uiszczaniu zaliczki.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Podstawa Prawna:

- art. 32 Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przychody uzyskane z tytułu najmu nieruchomości lub też rzeczy stanowiących współwłasność małżeńską powinny być wykazane przez każdego małżonka odrębnie.
Przychody uzyskane z tytułu najmu nieruchomości lub też rzeczy stanowiących współwłasność małżeńską powinny być wykazane przez każdego małżonka odrębnie.

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama