reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Poradnicze informacje potrzebne do zawarcia umowy najmu

Poradnicze informacje potrzebne do zawarcia umowy najmu


Umowa najmu jest typem umowy cywilnoprawnej, gdzie wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz we wskazanym w umowie terminie.

Umowa najmu rzeczy może być zawarta w sposób dorozumiany, ustny oraz w formie pisemnej. Natomiast umowa najmu zarówno nieruchomości, jak i pomieszczeń na czas dłuższy niż rok – powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Forma pisemna jest zalecana zarówno w przypadku umowy najmu rzeczy, jak i nieruchomości w celu uniknięcia nieporozumień między wynajmującym a najemcą.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Określenie prawidłowo stron ma ogromne znaczenie, gdyż często powstają spory na tym tle. A co za tym idzie, uchybienia z tym związane przyczynić się mogą ostatecznie do rozwiązania umowy najmu. Zaleca się aby precyzyjnie określić w umowie podmiot reprezentujący zarówno wynajmującego, jak i najemcę.

Należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, z którego powinno jednoznacznie wynikać – jakie jest aktualne wyposażenie lokalu mieszkalnego oraz jaki jest stan techniczny lokalu. Warto dokonać szczegółowego pomiaru powierzchni lokalu, gdyż tym samym możemy sprawdzić, czy podana przez wynajmującego powierzchnia jest zgodna z rzeczywistością.

Jeżeli najemca poszukuje lokalu pod wynajem lokalu w celu prowadzenia działalności gospodarczej warto pamiętać o tym, żeby w umowie nie było postanowień dotyczących zakazu konkurencji. Tego typu ustalenie odnosi się do faktu, iż nie ma możliwości, aby dwie firmy o takiej samej działalności mogły mieć obok siebie lokal. Czasami właściciele wielkich obiektów tego typu uregulowaniami stosują w umowie najmu, gdyż nie chcą, aby dwie podobne działalności sąsiadowały ze sobą.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- art. 659 Kodeks cywilny (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r Dz. U. nr 16, poz. 93, ze zm.)
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 71, poz. 733 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poprzez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz we wskazanym w umowie terminie.
Poprzez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz we wskazanym w umowie terminie.

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama