| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązek podatkowy cudzoziemca z tytułu uzyskanych przychodów

Obowiązek podatkowy cudzoziemca z tytułu uzyskanych przychodów


Osoby fizyczne nie mające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, a przy tym podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na czym polega ograniczony obowiązek podatkowy?

Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób fizycznych, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, a przy tym podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Podmiot, który nie ma stałego miejsca zamieszkania w Polsce nie może skorzystać z podmiotowego zwolnienia podatku dochodowym od osób fizycznych. Wówczas, gdy cudzoziemiec, który nie jest podatnikiem podatku od osób fizycznych wynajmuje nieruchomość na cele mieszkaniowe to najem jest zwolniony z podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli cudzoziemiec wynajmuje lokale użytkowe – przede wszystkim osobom prowadzącym działalność gospodarczą może:

1. Jeśli jest podatnikiem podatku od osób fizycznych – może powierzyć obowiązek odprowadzenia podatku od osób fizycznych najemcy z tytułu najmu lokalu użytkowego.

2. Dokonać rejestracji podatku od osób fizycznych, a przy tym odprowadzić podatku od osób fizycznych tytułu najmu lokalu użytkowego.

Powyższy przepis oznacza, iż uzyskane przez osoby fizyczne dochody z tytułu najmu nieruchomości położonych na terytorium Polski będą opodatkowane tylko w Polsce. Ponadto opodatkowanie tychże przychodów jest identyczne w przypadku najmu nieruchomości Polaka.

Zobacz także serwis: Oferty nieruchomości

Podstawa Prawna: 

- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby fizyczne, nie mające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Osoby fizyczne, nie mające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »