reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zwolnienie podatkowe w ramach najmu

Zwolnienie podatkowe w ramach najmu


Pani Maria Nowak zamierza skorzystać ze zwolnienia podatkowego podatkiem dochodowym od osób fizycznych proporcjonalnie do czasu wykonywania czynności, które zostały opodatkowane podczas całego roku. Podatniczka uzyskała przychód z wynajmu w roku podatkowym w wysokości 5.000 zł. Czy Pani Maria Nowak może skorzystać z owego uprawnienia?

Zarówno w najmie prywatnym, jak i w najmie w ramach działalności gospodarczej reguły funkcjonowania podatku VAT są takie same. Przychód uzyskany przez podatnika z tytułu najmu nieruchomości na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT. Przychód ten nie zalicza się także do przychodów – od których zależy utrata zwolnienia podatkowego podatkiem VAT.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Jeżeli Pani Maria Nowak uzyskała przychód z wynajmu w roku podatkowym w wysokości 5.000 zł. Wartość ta nie przekroczyła zwolnienia podatkowego – zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług – co oznacza, iż podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności w ramach najmu jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywane przez niego przychody w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, nie przekroczyły wysokości 150.000 zł. Zatem Pani Maria Nowak może skorzystać ze zwolnienia, ponieważ uzyskane przez nią przychody nie przekroczyła kwoty zwolnienia podatkowego. Oznacza to, iż może ona korzystać ze zwolnienia podatkowego VAT przez cały rok podatkowy.

Należy pamiętać o tym, iż obowiązkiem podatnika jest uiszczenie zaliczki na podatek dochodowy, który jest pobrany z wynagrodzenia pracownika. Zaliczkę należy opłacić w terminie do dnia 20 grudnia w danym roku podatkowym do właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

Zobacz także serwis: Konsument - dom

Podstawa Prawna: 

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przychód, który podatnik uzyskuje z tytułu najmu nieruchomości na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT.
Przychód, który podatnik uzyskuje z tytułu najmu nieruchomości na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT.

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama