reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie przychody z najmu w ramach działalności podlegają opodatkowaniu?

Jakie przychody z najmu w ramach działalności podlegają opodatkowaniu?


Przychody uzyskane z najmu w ramach działalności gospodarczej to przychody należne, a nie faktycznie otrzymane. Za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Należy wspomnieć o tym, iż najem należy do usług świadczonych w sposób tzn. ciągły. W związku z tym, w celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego należy odwołać się do art. 14 ust. 1 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy tego przepisu – wówczas, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Najem jest działalnością o charakterze zarobkowym, usługowym oraz wykonywany w sposób zorganizowany. Mając na uwadze powyższe cechy należy stwierdzić, iż najem można prowadzić w ramach działalności gospodarczej, gdyż spełnia on wszystkie cechy definicji działalności gospodarczej – określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych W związku z tym warto także wskazać, jakie przychody z działalności podlegają opodatkowaniu. Na mocy art. 14 ust. 1 Za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Wówczas, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przychody, które zostały uzyskane z najmu w ramach działalności gospodarczej to przychody należne, a nie przychody faktycznie otrzymane.
Przychody, które zostały uzyskane z najmu w ramach działalności gospodarczej to przychody należne, a nie przychody faktycznie otrzymane.

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama