| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > W jaki sposób należy rozliczyć ryczałt ewidencjonowany?

W jaki sposób należy rozliczyć ryczałt ewidencjonowany?


Marta Nowak wynajmuje od 01.01.2010 roku lokal mieszkalny. Otrzymuje ona od najemcy miesięcznie czynsz w wysokości 2000 zł. Za cały rok podatkowy Marta Nowak uzyskała przychody w wysokości 24 000 zł. W jakiej wysokości miesięcznie powinna ona odprowadzać ryczałt.

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) – reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu najmu, podnajmu lub innych umów w tejże ustawie wskazanych. Wyjątek od powyżej wskazanej ustawy odnosi się do prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy także wskazać, iż opodatkowaniu w formie ryczałtowej podlegają także przychody osiągane – z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o zbliżonym charakterze – przez osoby fizyczne, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej.

W powyżej wskazanym przykładzie – podatnik (Marta Nowak) otrzymywała od najemcy miesięcznie czynsz w wysokości 2000 zł. Za cały rok podatkowy uzyskała przychody w wysokości 24 000 zł (czyli 12 miesięcy X 2 000 zł). Oznacza to, iż podatnik powinien uiszczać miesięcznie ryczałt w wysokości 170 zł (2 000 zł X 8,5 %). Pani Marta Nowak w rozrachunku rocznym odprowadziła ryczałt w wysokości 2040 zł. Jako podatnik – jest ona zobowiązana złożyć stosowne zeznanie PIT.

Reasumując należy pamiętać o tym, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają zarówno otrzymane, jak i pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze lub wartości pieniężne w roku kalendarzowym z tytułu umowy najmu, podnajmu itp. Przychodem jest faktycznie zapłacony przychód w odpowiednim terminie.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opodatkowaniu w formie ryczałtowej podlegają także przychody osiągane – z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o zbliżonym charakterze – przez osoby fizyczne, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej.
Opodatkowaniu w formie ryczałtowej podlegają także przychody osiągane – z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o zbliżonym charakterze – przez osoby fizyczne, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »