reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Warunki dokonania wypowiedzenia umowy w ramach najmu rzeczy

Warunki dokonania wypowiedzenia umowy w ramach najmu rzeczy


Wynajmującemu przysługuje prawo do dokonania wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia wówczas, gdy dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu za co najmniej dwa pełne miesiące lub bez zgody wynajmującego dokonuje zmian w najętej rzeczy – które są sprzeczne z umową oraz z jej przeznaczeniem lub naraża rzecz na uszkodzenie.

Terminy wypowiedzenia zostały uregulowane w art. 673 ust. 1. Kodeksu cywilnego. Zgodnie z dyspozycja niniejszego przepisu – jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w przypadku ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

Zobacz także: Umowy w nieruchomościach

Ponadto, ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące:

- gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego;

- gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.

Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Warunki dokonania wypowiedzenia przez nabywcę rzeczy najętej zostały zawarte w art. 679 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Na podstawie tegoż przepisu, jeżeli wskutek wypowiedzenia najmu przez nabywcę rzeczy najętej najemca jest zmuszony zwrócić rzecz wcześniej, aniżeli byłby zobowiązany według umowy najmu, może on żądać od zbywcy naprawienia szkody.

Natomiast, najemca powinien niezwłocznie zawiadomić zbywcę o przedwczesnym wypowiedzeniu przez nabywcę, gdyż w przeciwnym razie przysługują zbywcy przeciwko najemcy wszelkie zarzuty, których najemca nie podniósł, a których podniesienie pociągnęłoby za sobą bezskuteczność wypowiedzenia ze strony nabywcy.

Reasumując, należy zaznaczyć, iż w razie dokonania zbycia najętej rzeczy podczas trwania umowy najmu – można wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Wyjątek od powyższej zasady dotyczy sytuacji, gdy umowa najmu została zawarta na czas oznaczony w formie pisemnej oraz z datą pewną, a przy tym rzecz najęta została wydana najemcy.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- Art. 673 Kodeks cywilny

- Art. 679 Kodeks cywilny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku, gdy czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajemca, jak i wynajmujący mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w przypadku ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
W przypadku, gdy czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajemca, jak i wynajmujący mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w przypadku ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama