| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Co należy rozumieć przez umowę najmu rzeczy

Co należy rozumieć przez umowę najmu rzeczy


Przedmiotem umowy najmu mogą być rzeczy ruchome oraz nieruchomości lub części składowe rzeczy. Jednakże poniżej zostaną poddane rozważaniom tylko rzeczy ruchome w ramach umowy najmu.

Zgodnie z art. 659 ust. 1 Kodeksu cywilnego – przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Zobacz także: Dom i działka

Na mocy art. 666 Kodeksu cywilnego - Najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony, a gdy umowa nie określa sposobu używania - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy. Jeżeli w czasie trwania najmu okaże się potrzeba napraw, które obciążają wynajmującego, najemca powinien zawiadomić go o tym niezwłocznie.

Istnieje znacząca różnica pomiędzy zbyciem a zwrotem przedmiotu najmu rzeczy. Zagadnienie odnoszące się do zwrotu rzeczy, które zostało uregulowane w art. 675 ust. 1 Kodeksu cywilnego – dotyczy tego, iż po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. Wówczas, gdy najemca oddał innej osobie rzecz do bezpłatnego używania lub w podnajem, obowiązek powyższy ciąży także na tymże podmiocie. W takim przypadku domniemywa się, iż rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku. Odmienne są regulacje odnoszące się do faktu zbycia przedmiotu najmu, gdyż w razie dokonania zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Powyżej opisane uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana (Art. 678 Kodeks cywilny).

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa Prawna:

Art. 659 Kodeks cywilny

Art. 666 Kodeks cywilny

Art. 675 Kodeks cywilny

Art. 678 Kodeks cywilny

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »