| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak rozpocząć planowanie domu rekreacyjnego?

Jak rozpocząć planowanie domu rekreacyjnego?


Wiele osób marzy o miejscu w urokliwej okolicy, gdzie można spędzić wypoczynkowy urlop. Taką możliwość daje nam budowa domu rekreacyjnego. Jak się do tego zabrać, by jak najszybciej cieszyć się odpoczynkiem od wielkich aglomeracji miejskich?

Od bardzo wielu lat w Polsce największym popytem cieszą się miejsca położone na wybrzeżu Bałtyku czy też w Krainie Wielkich Jezior lub w pasach gór. Jednak atrakcjami są także działki położone na obrzeżach miast, których plusem jest szybkie dotarcie do centrum. Tak naprawdę, im ciekawsza okolica, tym bardziej pożądana jest działka.

Zobacz także: Budowa domu – samodzielnie czy z deweloperem?


Zanim wybudujemy dom letniskowy, musimy udać się do gminy, na której położona jest nasza działka i pozyskać plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu dowiemy się czy w okolicy naszej działki planowane są jakieś inwestycje, które mogą w przyszłości uniemożliwić swobodny wypoczynek. Niestety w Polsce jest dużo miejsc, które nie posiadają planu przestrzennego, co trochę utrudnia nam sytuację. Wówczas musimy udać się do wójta lub prezydenta po pozwolenie na zabudowę terenu.

Pamiętajmy, że podatek od nieruchomości rekreacyjnych może być wyższy niż podatek od ziem budowlanych.

Zanim kupimy wymarzoną działkę, zastanówmy się, czy jest w ogóle możliwość postawienia na niej domku. To jak będzie wyglądał zależy od tego jak wygląda działka – jaki ma kształt i jak jest położona. Nie może być problemu z doprowadzeniem do domu prądu czy wody. Ceny ofert sprzedaży takich działek wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Zaoszczędzimy jednak przy wyborze projektu domu, będzie on na pewno tańszy niż dom całoroczny.

Gdy projekt już zostanie wybrany należy dopełnić spraw formalnych i złożyć go wraz z takimi dokumentami jak wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy terenu do właściwego starosty lub prezydenta. Trzeba też dołączyć rzecz jasna wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Kiedy zostanie ono już wydane, można przystąpić do budowy, by wkrótce być szczęśliwym i wypoczętym właścicielem domu w pięknej okolicy.

Zobacz także: Problemy z działką? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »