reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zasady zwolnienia najmu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Zasady zwolnienia najmu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług


Kwestie związane z opodatkowaniem najmu podatkiem od towarów i usług często przysparza podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą wiele trudności w praktyce, gdyż nie wszystkie przepisy zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług są jasno i zrozumiale sprecyzowane.

Na mocy art. 113 ust. 13, pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwolnienia najmu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług - nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników niemających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju. Oznacza to, iż podmiot, który miejsce zamieszkana ma zagranicą – nie może być zwolniony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług – jeżeli jego przychód nie przekroczył 100.000 zł.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych – uzyskując z tego tytułu przychód – składając stosowną deklarację zobowiązany jest określić w niej wartość sprzedaży, która podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Większość podatników stara się o to, aby mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Jednakże, czy podmiot wynajmujący będzie mógł dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia opodatkowania najmu podatkiem od towarów i usług? Okazuje się, iż taka sytuacja może mieć miejsce. Oznacza to, iż wynajmujący będzie mógł zrezygnować ze w/w zwolnienia wówczas, gdy złoży stosowne zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia podatkowego w formie pisemnej do urzędu skarbowego.

Zobacz także serwis: Podatki

Podstawa prawa:

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

nie wszystkie przepisy zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług są jasno i zrozumiale sprecyzowane
nie wszystkie przepisy zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług są jasno i zrozumiale sprecyzowane

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama