reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > W jaki sposób można dokonać korekty podatku

W jaki sposób można dokonać korekty podatku


Podatnik jest zobowiązany w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku dokonać korekty kwoty podatku odliczonego. Przy czym, korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – zobowiązany jest on dokonać korekty kwoty podatku odliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego. Podatnik powinien także określić kwotę podatku z tytułu sprzedaży łącznej – która zarówno umożliwia, jak i uniemożliwia dokonanie obliczenia naliczonego podatku.

Jeżeli proporcja wynosi powyżej 98 % - to podatnik może ubiegać się o 100 % obniżenia kwoty podatku należnego. Natomiast jeśli proporcja wynosi poniżej 2% - to podatnik nie może dokonać obniżenia podatku należnego.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy pamiętać o tym, iż korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W przypadku gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż towarów, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

W przypadku gdy towary lub usługi zostaną:

· opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi;
· zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Zobacz także serwis: Dom i prawo

Podstawa prawa:

- Art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatnik jest zobowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.
W deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku podatnik jest zobowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama