reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Przychody z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej

Przychody z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej


Za przychód z działalności gospodarczej z tytułu najmu uważa się kwoty należne, a nie otrzymane tylko faktycznie. Czynsz uiszczany za najem lokalu mieszkalnego – zawarty w umowie najmu - podlega obowiązkowi podatkowemu.

Obowiązek podatkowy z tytułu najmu nie może odbywać się rzadziej niż raz w roku – nawet, jeśli umowa zawiera inne postanowienia w tejże kwestii. Natomiast w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – został uregulowany obowiązek podatkowy za przychód z działalności. Zgodnie z tymże przepisem, za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Należy wskazać, iż u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Została wprowadzona zasada na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, iż za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień. Wyjątek ma miejsce wówczas, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, jednak nie rzadziej niż raz w roku.

Warto pamiętać także o tym, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Mając powyższe na uwadze należy zauważyć, iż najem należy do usług – które są świadczone w sposób ciągły. W związku z tym, w tym przypadku obowiązek podatkowy jest ustalony na podstawie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tegoż przepisu – za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego – który został wskazany na fakturze lub został określony w treści umowy.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kwoty należne, a nie otrzymane tylko faktycznie uważa się za przychód z działalności gospodarczej z tytułu najmu
Kwoty należne, a nie otrzymane tylko faktycznie uważa się za przychód z działalności gospodarczej z tytułu najmu

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama