| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Postępowanie związane z ewidencją i rejestracją VAT

Postępowanie związane z ewidencją i rejestracją VAT


W celu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT należy wypełnić stosowny formularz VAT-R i złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym wraz z dowodem opłaty rejestracyjnej.

Należy pamiętać o tym, iż składając formularz VAT-R należy dołączyć do niego stosowną opłatę rejestracyjną. Obecnie opłata rejestracyjna wynosi 170 zł. Kwotę tę należy zapłacić w kasie urzędu miejskiego właściwego według siedziby urzędu skarbowego. Istotny jest także fakt, aby w powyżej wskazanym formularzu oznaczyć miesiąc, w jakim dana deklaracja zostanie zgłoszona.

Przed złożeniem formularza VAT-R należy zastanowić się nad tym, jaki urząd skarbowy będzie właściwy miejscowo. Z tego też względu należy pamiętać o tym, iż formularz VAT-R składamy do urzędu skarbowego właściwego według siedziby prowadzenia działalności gospodarczej. Może także zdarzyć się sytuacja, iż czynności rejestracyjne będą podlegały podatkowi od towarów i usług na terenie wielu urzędów skarbowych. W takim przypadku urzędem właściwym miejscowo będzie urząd według miejsca zamieszkania.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Czynności związane z prowadzeniem ewidencji, które umożliwiają na bieżąco sporządzanie deklaracji VAT należą do obowiązków podatników. Ewidencja ta powinna zawierać: informacje umożliwiające oznaczenie podstawy opodatkowania, kwotę podatku należnego, podatek związany ze sprzedażą, dane potrzebne do sporządzenia deklaracji podatkowej, wysokość podatku – którą należy wpłacić do lub wypłacić z urzędu skarbowego.

Jeżeli podatnik podlega zwolnieniu z VAT, wówczas zobowiązany jest on prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, czyli za cały dzień sprzedaży i nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w kolejnym dniu. Ewidencję taką prowadzi się w oparciu ewidencję ryczałtową lub książkę przychodów i rozchodów.

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Podstawa prawa:

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 5 kwietnia 2004 r.).

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Składając formularz VAT-R należy dołączyć do niego stosowną opłatę rejestracyjną.
Składając formularz VAT-R należy dołączyć do niego stosowną opłatę rejestracyjną.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »