reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej

Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej


Konsekwencją prowadzenia przez wynajmującego najmu jako formy działalności gospodarczej jest umożliwienie mu połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Jeżeli jeden podmiot prowadzi dwie działalności gospodarcze, tj. 1. najem jako formę działalności gospodarczej oraz 2. inną niż najem formę działalności gospodarczej – ma on możliwość połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Oznacza to możliwość rozliczenia ewentualnie powstałej straty z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej z dochodami z najmu lub dochody z najmu z inną działalnością gospodarczą.

Jednym ze skutków wprowadzenia najmu do działalności gospodarczej jest zobowiązanie podmiotu do płacenia składek ZUS. Jednakże to nie jedyny skutek z tytułu prowadzenia najmu jako działalności gospodarczej, bowiem konsekwencją owej decyzji jest konieczność opodatkowania ewentualnej powstałej sprzedaży wynajmowanej nieruchomości niemieszkalnej. Przy czym nieruchomość ta nie może być środkiem trwałym w działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy pamiętać o tym, iż nie zaliczamy do przychodów odpłatnego zbycia nieruchomości tzn. niemieszkalnych – wówczas, gdy zostały przed zbyciem wycofane z działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze, należy pamiętać o tym, że ważne jest ujęcie po stronie przychodów wartości sprzedanej nieruchomości niemieszkalnej. Natomiast w kosztach należy ująć nie zamortyzowaną część wartości wstępnej przedmiotowej nieruchomości.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1997 (Dz. U. z 2010 roku Nr 219, poz. 1442).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

najmu traktowany jako forma działalności gospodarczej umożliwia wynajmującemu połączenie dochodu z tytułu najmu z dochodami  w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
najmu traktowany jako forma działalności gospodarczej umożliwia wynajmującemu połączenie dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama