reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można wyciąć drzewa na działce?

Czy można wyciąć drzewa na działce?


Gdy już uda nam się zakupić wymarzoną działkę – na której wkrótce będzie stał nasz dom – powinniśmy zainteresować się, jakie rośliny na niej rosną. W niektórych przypadkach wycięcie drzewa może sprawić nam niemały kłopot.


Drzewa, które wcześniej były dużym atutem naszej działki i urozmaicały ją wizualnie, mogą zostać przez nas wkrótce znienawidzone. Czasem wycinka jest konieczna, a to może być kosztowne. Co więcej, na jej przeprowadzenie będziemy potrzebować zgody. Jeżeli jednak drzewa znajdują się na przykład przy rezerwacie przyrody lub parku narodowym, ich wycięcie nie będzie możliwe.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jeśli na gruncie rosną drzewa, które mają ponad 10 lat, jesteśmy zobowiązani złożyć wniosek o wycinkę. Jeżeli chodzi o drzewa owocowe, nie musimy mieć zezwolenia na ich wycięcie.

Wniosek o zezwoleniu wycięciu drzew lub krzewów wydaje:
• starosta – dla nieruchomości, których właścicielem jest gmina
• wojewódzki konserwator zabytków – dla nieruchomości w rejestrze zabytków
• wójt lub burmistrz – dla pozostałych nieruchomości

Poprawny wniosek powinien mieć takie informacje jak: dane posiadacza nieruchomości; tytuł prawny do władania nieruchomością, potwierdzony np. wypisem z rejestru gruntów lub umową dzierżawy; nazwę gatunku drzewa lub krzewu; przyczynę i termin zamierzonej wycinki oraz wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy lub obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm. Opłata za złożenie wniosku wynosi 5 złotych, każdy załącznik kosztować nas będzie dodatkowe 50 groszy.

Pamiętajmy, że nie powinniśmy wycinać nic samowolnie. Grzywny przewidywane w takich sytuacjach są zaskakująco duże. Kary podyktowane są gatunkiem i obwodem drzewa. Możemy zapłacić nawet 100 tysięcy złotych grzywny. Lepiej wstrzymać się od tego pomysłu, by w przyszłości uniknąć kłopotów związanych z płaceniem słonej grzywny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drzewa. Fot. Fotolia
Drzewa. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama