reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa najmu na czas określony. Jak wygląda wypowiedzenie?

Umowa najmu na czas określony. Jak wygląda wypowiedzenie?


Strony zawarły umowę o wynajem na czas określony, ale nie ma w niej nic na temat wypowiedzenia. Czy w tym przypadku wypowiedzenie będzie możliwe?


W sytuacji, gdy musimy zrezygnować z podpisanej umowy o wynajem nieruchomości na czas określony, a nie ma w niej dokładnego zapisu na ten temat, warto sięgnąć po kodeks cywilny. Art. 673 § 3 kodeksu cywilnego informuje nas, że każda ze stron – zarówno wynajmujący, jak i właściciel – mają prawo do wypowiedzenia w „wypadkach określonych w umowie”. Tutaj sprawa zaczyna się trochę komplikować, ponieważ takiego zapisu w umowie nie było. Wówczas warto zwrócić uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego, które oświadcza, że ustawodawca traktuje umowę zawartą na czas określony jako trwałe zobowiązanie. Gwarantuje to stronom pewność, że wynikające z niego uprawnienia i obowiązki nie wygasną przed upływem terminu określonego w umowie. Mimo to, jeżeli wystąpią ważne przyczyny, istnieje możliwość przedterminowego wypowiedzenia umowy. Co mamy jednak rozumieć przez określenie „ważne przyczyny”?

Nie będziemy zmuszeni do dokładnego zeznania, jakie „ważne przyczyny” nami kierują, że jesteśmy zmuszeni do zerwania umowy. Wystarczy jedynie zawarcie w umowie klauzuli o „ważnych przyczynach”. Dużą zaletą takiego zapisu jest niewątpliwie, możliwość stworzenia przez obydwie strony katalogu wydarzeń, które będą nas upoważniały do przedwczesnego zrezygnowania z umowy. Jednak istnieje tutaj duża możliwość konfliktu między najemcą a wynajmującym. Każda ze stron może dowolnie interpretować i odbierać powody, dla których umowa ma być zerwana. Takiego konfliktu możemy jednak uniknąć, jeżeli bardzo dokładnie zapiszemy owe „ważne przyczyny” jeszcze na etapie tworzenia umowy. Opisanie zdarzeń, które mogłyby spowodować trudności w zachowaniu trwałości zobowiązania zależy tylko i wyłącznie od indywidualnej oceny i wyczucia stron umowy, dlatego też trudno stworzyć przykładowy katalog – szablon, tego typu przesłanek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nie będziemy zmuszeni do dokładnego zeznania, jakie „ważne przyczyny” nami kierują, że jesteśmy zmuszeni do zerwania umowy. Wystarczy jedynie zawarcie w umowie klauzuli o „ważnych przyczynach”.
Nie będziemy zmuszeni do dokładnego zeznania, jakie „ważne przyczyny” nami kierują, że jesteśmy zmuszeni do zerwania umowy. Wystarczy jedynie zawarcie w umowie klauzuli o „ważnych przyczynach”.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama