| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Co umożliwia zastrzeżenie kary umownej w umowie wyceny?

Co umożliwia zastrzeżenie kary umownej w umowie wyceny?

W umowie można określić postanowienia dotyczące kary umownej. Tego typu zastrzeżenie umożliwia dochodzenie odszkodowania umownego – w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez wykonawcę.

Zapisz się na nasz newsletter

Jaką funkcję w umowie spełnia zastrzeżenie kary umownej?

Z całą pewnością należy stwierdzić, iż sam fakt zawarcia umowy o wycenę nieruchomości niesie za sobą duże ryzyko, które jest spowodowane niebezpieczeństwem zarówno niewykonania, jak i nienależytego wykonania zobowiązania przez wykonawcę. Zastrzeżenie w w/w umowie kary umownej ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie wykonania zobowiązań wynikających z umowy.

Należy wskazać, iż zastrzeżenie kary umownej ma na celu zastąpić odszkodowanie a także przyczynić się do zrealizowania uprawnień niezależnie od wysokości kwoty poniesionej przez wierzyciela. Jednakże może wierzyciel dochodzić swych uprawnień od momentu opóźnienia wykonania zobowiązania, za które dłużnik jest odpowiedzialny.

Zobacz także: Jak określić zadatek w umowie wyceny?

Kto może dochodzić odszkodowania umownego?

Wierzyciel ma prawo dochodzić odszkodowania umownego w przypadku niewykonania zobowiązania – czyli wykonania zobowiązania wynikającego z treści umowy oraz uiszczenia na jego rzecz określonej w umowie kwoty. Warto pamiętać o tym, że istnieje możliwość zarówno wykonawca, jak i zlecający mogą określić w sposób odrębny karę z tytułu niewykonania zobowiązania oraz karę z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania.

Wzór przykładowych postanowień określających karę umowną

1. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy – Rzeczoznawca Majątkowy zobowiązuje się zapłacić karę umowną w wysokości 1000 zł na rzecz Zamawiającego,

2. Z każdy dzień zwłoki wykonania umowy – Rzeczoznawca Majątkowy zobowiązuje się zapłacić na rzecz Zamawiającego – kwotę w wysokości 1% wynagrodzenia z tytułu wykonania umowy.

Podstawa prawna:

- art. 483 ust. 1 Kodeks Cywilny

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »