reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?

Dnia 20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna, która zmieniła obecnie panującą zasadę: „hipoteka zabezpiecza jedną wierzytelność” na „hipoteka może zabezpieczyć kilka wierzytelności”. Zmiana ta jest korzystniejsza, gdyż w obecnym stanie prawnym – w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności należy każdą z nich opatrzyć odrębną hipoteką – co wiąże się z opłatami za wszystkie wypisy sądowe.

W przypadku, gdy hipoteka zabezpiecza kilka wierzytelności ustawa nowelizująca wprowadza następującą zasadę: „Jeżeli hipoteka zabezpiecza kilka wierzytelności przysługujących wierzycielowi hipotecznemu, w razie przelewu jednej z nich hipoteka przechodzi na nabywcę proporcjonalnie do wysokości tej wierzytelności
w stosunku do sumy wierzytelności zabezpieczonych tą hipoteką, chyba że strony postanowiły inaczej”.

W sytuacji, gdy wierzytelność hipoteczna zostanie przeniesiona bez hipoteki, zbywca powinien zawiadomić o tym właściciela nieruchomości niebędącego dłużnikiem osobistym.

Ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece – wprowadziła w życie zasady dotyczące wygaśnięcia kilku wierzytelności zabezpieczających hipotekę. Zmiany te zostały zawarte w art. 941 w powyżej wskazanej ustawie, zgodnie z brzmieniem tegoż artykułu – hipoteka zabezpieczająca kilka wierzytelności wygasa z chwilą wygaśnięcia ostatniej wierzytelności, jeżeli nie będzie mogła powstać żadna wierzytelność ze stosunków prawnych stanowiących źródło pierwotnie zabezpieczonych wierzytelności.

Może także zdarzyć się sytuacja, w której hipoteka będzie zabezpieczała wiele wierzytelności, przy czym łączna kwota wierzytelności będzie przewyższała sumę wymienioną we wpisie hipoteki. Natomiast wierzyciel nie wskaże do dnia, w którym postanowienie o przyznaniu własności stało się ostateczne i w jakiej wysokości mają zostać zaspokojone wierzytelności. W powyżej opisanym przypadku ustawa nowelizacyjna wskazuje, że będą zaspokojone wszystkie wierzytelności proporcjonalnie do ich wysokości.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

W ustawie nowelizującej została wprowadzona nieznana dotąd zasada. Odnosi się ona do sytuacji, w której zabezpieczenie hipoteką kilku wierzytelności będzie przysługiwało różnym podmiotom. Tego typu zabezpieczenie będzie służyło sfinansowaniu jednego przedsięwzięcia. Jednakże w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom – wierzyciele będą zobowiązani do powołania administratora hipoteki.

Warto zapamiętać, iż administratorem hipotecznym w powyżej opisanym przypadku może być jeden z wierzycieli albo osoba trzecia. Natomiast umowa, na mocy której będzie powoływany administrator hipoteki – powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Nowe przepisy prawne zawarte w ustawie o księgach wieczystych i hipotece – mogą uprościć stosowanie w praktyce instytucji hipoteki, jako formy zabezpieczenia wierzytelności. Jednakże instytucja ta posiada też ograniczenia. W ustawie nowelizacyjnej nie wyjaśniono, co znaczy pojęcie: „jednego przedsięwzięcia” – co może wzbudzić wiele kontrowersji przy interpretacji tego przepisu.

Zapoznaj się także ze zmianami w hipotekach w 2011 roku:

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej 

Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

Podstawa prawna:

- art. 682 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 791 ust. 1 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 941 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 115 e § 2 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom – wierzyciele będą zobowiązani do powołania administratora hipoteki
W celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom – wierzyciele będą zobowiązani do powołania administratora hipoteki

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama