reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Ustawodawca wprowadził w ustawie nowelizacyjnej szereg zmian w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W ramach tychże zmian – jeżeli nastąpi wygaśnięcie hipoteki – właściciel nieruchomości może w granicach wygasłej hipoteki rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym.

W przypadku wygaśnięcia hipoteki właścicielowi nieruchomości przysługuje w granicach wygasłej hipoteki uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Może on ustanowić na tym miejscu nową hipotekę albo przenieść na nie za zgodą uprawnionego którąkolwiek z hipotek obciążających nieruchomość. Powyższa regulacja odnosi się także do sytuacje, gdy opróżni się miejsce wskutek przeniesienia jednej z hipotek na miejsce opróżnione przez inną hipotekę.

Warto zaznaczyć, iż jeżeli hipoteka wygaśnie tylko częściowo, właściciel może rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym w tej części.

Zobacz również serwis: Rynek kredytów

Kolejna zmiana zawarta w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece – wprowadza regulacje dotyczące sytuacji, gdy hipoteka zostanie wykreślona bez jednoczesnego wpisania na jej miejsce innej hipoteki. W tymże przypadku właściciel nieruchomości może zachować uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym, pod warunkiem, iż jednocześnie z wykreśleniem hipoteki uprawnienie to zostanie wpisane do księgi wieczystej.     

Ponadto – zarówno do wykreślenia wygasłej hipoteki, jak i do wpisu uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym konieczne jest oświadczenie właściciela nieruchomości.

Zobacz także serwis: Rynek nieruchomości

Powyżej opisane regulacje w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem mają na celu przede wszystkim zapewnić zabezpieczenie interesu właściciela, którego nieruchomość zostanie obciążona.

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Możliwość rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym przez właścicieli nieruchomości w granicach wygasłej hipoteki
Możliwość rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym przez właścicieli nieruchomości w granicach wygasłej hipoteki

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama