| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Ustawodawca wprowadził w ustawie nowelizacyjnej szereg zmian w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W ramach tychże zmian – jeżeli nastąpi wygaśnięcie hipoteki – właściciel nieruchomości może w granicach wygasłej hipoteki rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym.

W przypadku wygaśnięcia hipoteki właścicielowi nieruchomości przysługuje w granicach wygasłej hipoteki uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Może on ustanowić na tym miejscu nową hipotekę albo przenieść na nie za zgodą uprawnionego którąkolwiek z hipotek obciążających nieruchomość. Powyższa regulacja odnosi się także do sytuacje, gdy opróżni się miejsce wskutek przeniesienia jednej z hipotek na miejsce opróżnione przez inną hipotekę.

Warto zaznaczyć, iż jeżeli hipoteka wygaśnie tylko częściowo, właściciel może rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym w tej części.

Zobacz również serwis: Rynek kredytów

Kolejna zmiana zawarta w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece – wprowadza regulacje dotyczące sytuacji, gdy hipoteka zostanie wykreślona bez jednoczesnego wpisania na jej miejsce innej hipoteki. W tymże przypadku właściciel nieruchomości może zachować uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym, pod warunkiem, iż jednocześnie z wykreśleniem hipoteki uprawnienie to zostanie wpisane do księgi wieczystej.     

Ponadto – zarówno do wykreślenia wygasłej hipoteki, jak i do wpisu uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym konieczne jest oświadczenie właściciela nieruchomości.

Zobacz także serwis: Rynek nieruchomości

Powyżej opisane regulacje w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem mają na celu przede wszystkim zapewnić zabezpieczenie interesu właściciela, którego nieruchomość zostanie obciążona.

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »