reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Od dnia 20 lutego 2011 weszła w życie radykalna zmiana w wyniku, której obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Regulacja ta ma na celu ułatwić stosowanie instytucji hipoteki.

Do tej pory w świetle prawa polskiego istniały dwa rodzaje hipotek umownych, tj. hipoteka kaucyjna (zabezpieczenie hipoteką wierzytelności o wysokości jeszcze nieustalonej lub w drodze wyjątku – wierzytelności do wysokości oznaczonej sumy najwyższej) oraz zwykła (zabezpieczająca hipoteką wierzytelności istniejące). Na skutek zmian zawartych w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, które weszły w życie 20 lutego 2011 roku – zarówno hipoteka kaucyjna, jak i zwykła stanowi obecnie jeden rodzaj hipoteki umownej. Oznacza to, że hipoteka umowna zabezpiecza wierzytelności przyszłe lub istniejące oraz wierzytelności o nieustalonej lub ustalonej kwocie.

Hipoteka zabezpiecza także mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli zostaną wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej. 

Zobacz serwis: Najem

Na mocy ustawy z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece w art. 681 zostały wprowadzone zmiany – na podstawie, których hipoteka umowna może także zabezpieczać kilka wierzytelności z różnych stosunków prawnych przysługujących temu samemu wierzycielowi. Poza tym, w umowie ustanawiającej hipotekę trzeba określić stosunki prawne oraz wynikające z nich wierzytelności objęte zabezpieczeniem. Wierzyciel hipoteczny posiada uprawnienie do podziału hipoteki. Oświadczenie o podziale hipoteki składa się właścicielowi nieruchomości. Podział hipoteki stanie się skuteczny z chwilą wpisu w księdze wieczystej.

Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym po zmianach

Nowe zmiany w przedmiocie hipoteki

Podstawa prawna:

- art. 681 ustawy z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 69 ustawy z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama