REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Podatek od przychodów z budynków” a umowy najmu w nieruchomościach komercyjnych 2018/2019

„Podatek od przychodów z budynków” a umowy najmu w nieruchomościach komercyjnych 2018/2019 /fot. shutterstock
„Podatek od przychodów z budynków” a umowy najmu w nieruchomościach komercyjnych 2018/2019 /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

19 lipca 2018 r. w życie weszła ustawa z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 2018 r., poz. 1291.) („Ustawa”), która znacznie zmienia wprowadzony z początkiem roku 2018 tzw. „minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych”. Ten, funkcjonujący na nowych zasadach podatek, Ustawa nazywa wprost „podatkiem od przychodów z budynków”. Regulujące go przepisy Ustawy wejdą jednak w życie dopiero z początkiem 2019 roku.

Wprowadzone zmiany

Obecnie minimalny podatek obejmuje przychody z tytułu własności środka trwałego położonego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, którego wartość początkowa przekracza 10 mln PLN w postaci (i) budynku handlowo-usługowego sklasyfikowanego w Klasyfikacji Środków Trwałych jako centrum handlowe, dom towarowy, samodzielny sklep i butik lub pozostały budynek handlowo-usługowy oraz (ii) budynku biurowego sklasyfikowanego jako budynek biurowy.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa odchodzi od powiązania obowiązku podatkowego z własnością budynków określonej kategorii. Objęcie podatkiem od przychodów z budynków uzależnia natomiast od tego, czy budynek został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy. W przypadku podatników podatku PIT podatek od przychodów z budynków nie będzie dotyczył umów najmu zawieranych poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny).

Jeżeli tylko część budynku będzie oddana do używania na podstawie umowy najmu (dzierżawy), wówczas podatnik będzie obowiązany do zapłaty podatku od tej części, która została wynajęta. Przychód nie będzie ustalany, jeśli łączny udział oddanej do używania powierzchni użytkowej budynku nie przekroczy 5% całkowitej powierzchni użytkowej tego budynku.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Z zakresu podatku wyłączone będą przychody z budynków mieszkalnych oddanych do używania w ramach realizacji programów rządowych i samorządowych dotyczących budownictwa społecznego, jeśli zwolnienie to stanowi rekompensatę spełniającą określone warunki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwotę zapłaconego za dany miesiąc podatku od przychodów z budynków podatnicy odliczą od zaliczki na podatek dochodowy.

Podstawę opodatkowania stanowić będzie suma przychodów z poszczególnych budynków pomniejszona o kwotę 10 mln PLN.

Nie ulegnie natomiast zmianie stawka podatku, która nadal wynosić będzie 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc.

Zobacz: Podatki

Przyczyny zmian

REKLAMA

Celem wprowadzenia minimalnego podatku był fakt, iż, zdaniem projektodawcy - Ministerstwa Finansów, w wielu przypadkach podatnicy nie wykazują dochodów do opodatkowania lub wykazują dochody w kwocie nieadekwatnej do skali i rodzaju prowadzonej działalności.

W uzasadnieniu ustawy zmieniającej Ministerstwo Finansów wskazało natomiast, że przyczyną zmian było toczące się przed Komisją Europejską postępowanie w przedmiocie badania, czy dotychczasowe przepisy nie stanowią niedozwolonej pomocy publicznej. KE wytknęła bowiem, że na mocy bieżących przepisów przedsiębiorstwa posiadające nieruchomości o wartości początkowej niższej niż 10 mln PLN otrzymują korzyść w postaci braku obowiązku zapłaty podatku minimalnego.

Podatek od przychodu z budynków a najem nieruchomości

Wydaje się, że wprowadzając powyższe zmiany ustawodawca odpowiedział na uwagi rynku nieruchomości, zgodnie z którymi minimalny podatek, mimo że zawarty w ustawach o podatku dochodowym, związany był jedynie z faktem własności budynku określonego typu, a nie z faktycznie uzyskiwanym przychodem. Budziło to obawy, że podatek będzie musiał być uiszczany nawet jeśli nieruchomość przychodu nie generuje.

Zasadą na polskim rynku nieruchomości komercyjnych jest, że wszelkie koszty związane z utrzymaniem takiej nieruchomości (koszty zarządzania i ubezpieczenia budynku, podatek od nieruchomości, opłatę z tytułu użytkowania wieczystego, opłaty za ogrzewanie, energię elektryczną, zużycie wody w powierzchniach wspólnych budynku, etc.) ponoszą najemcy w ramach comiesięcznych opłat eksploatacyjnych. Zwykle najemcy zastrzegają jednak w umowach, iż nie może na nich zostać przerzucony ciężar podatku dochodowego wynajmującego.

Zobacz: Nieruchomości

Charakter podatku minimalnego budził do tej pory wątpliwości, bowiem, mimo że zawarty w ustawach o podatku dochodowym, nosił cechy podatku majątkowego. Stąd, ocena, czy jego ciężar mógł być przenoszony na danego najemcę w ramach opłat eksploatacyjnych czy też nie, wymagała dokładnej analizy zapisów umownych w tym zakresie.

Wydaje się, że wskutek wprowadzanych zmian charakter podatku minimalnego jako podatku dochodowego został przesądzony i najemcy nie będą nim obciążani. Niewątpliwie warto jednak zadbać o precyzyjne zapisy umów najmu w tym zakresie.

Autor: Katarzyna Białek, aplikant adwokacki w kancelarii GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA