reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie warunki należy spełnić przy dokonaniu przekształcenia praw spółdzielczych do lokali?

Jakie warunki należy spełnić przy dokonaniu przekształcenia praw spółdzielczych do lokali?

Członek spółdzielni jest zobowiązany złożyć do spółdzielni stosowny wniosek w celu dokonania przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe.

Wniosek o dokonanie przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe należy złożyć w formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W treści tegoż wniosku należy umieścić informacje dotyczące żądania spółdzielcy o dokonanie przekształcenia już istniejącego spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe.

We wniosku należy określić adresata, czyli w tym przypadku właściwym organem będzie „Zarząd Spółdzielni” , ponieważ tylko zarząd posiada uprawnienie do dokonywania wszelkich czynności związanych z mieniem spółdzielni.

Zobacz również: Umowa o ustanowienie prawa własnościowego - w formie pisemnej

W momencie złożenia wniosku o dokonanie przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe zostaje wszczęta procedura, która ma na celu dokonanie wyżej wskazanego przekształcenia. Spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana do wszczęcia całej procedury w celu ustalenia stanu prawnego lokalu zajmowanego przez spółdzielnię oraz wartości rynkowej. Ponadto, Spółdzielnia obowiązana jest ustalić wartość rynkową lokalu mieszkalnego – jeżeli stan przedmiotowej nieruchomości nie budzi wątpliwości.

Należy wskazać, iż Spółdzielnia dokona przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe w następujących przypadkach:
- spółdzielnia jest współwłaścicielem budynku, w którym lokal się znajduje,
- spółdzielnia jest właścicielem budynku, w którym lokal się znajduje,
- spółdzielnia jest właścicielem lokalu mieszkalnego,
- spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym, współwłaścicielem, właścicielem, współużytkownikiem wieczystym – na którym został dany obiekt wzniesiony.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama