| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy gwarancja jakości stanowi istotny element umowy o budowę lokalu mieszkalnego?

Czy gwarancja jakości stanowi istotny element umowy o budowę lokalu mieszkalnego?

Strony umowy o budowę lokalu mieszkalnego mają prawo do tego, aby określić w umowie wszelkie uprawnienia w sytuacji pojawienia się istotnych wad. Tego typu postanowienia stanowią gwarancję dochodzenia roszczeń w wyniku nie wywiązania się z niniejszej umowy.

Z gwarancją mamy zawsze do czynienia, jeżeli w umowie o budowę lokalu mieszkalnego zostały określone obowiązki gwaranta dotyczące usunięcia istotnych wad fizycznych przedmiotowej rzeczy. W takim przypadku okres na „ujawnienie się” wszelkiego rodzaju wad wynosi rok – od momentu kiedy rzecz została wydana nabywcy.

Warto pamiętać o tym, iż termin na „ujawnienie się” istotnych wady rzeczy może zostać w sposób swobodny uregulowany przez strony umowy o budowę lokalu mieszkalnego.

Zobacz również: Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?

Strony mogą w sposób swobodny uregulować kwestię dotyczącą odpowiedzialności z tytułu gwarancji. Jednakże, jeżeli nie określono szczegółowych postanowień – w zakres odpowiedzialności z tytułu gwarancji wchodzą przede wszystkim istotne wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy. Należy także pamiętać o tym, iż tego rodzaju wady musi usunąć sprzedawca w terminie określonym w umowie.

1. Spółdzielnia mieszkaniowa udziela gwarancji nabywcy w stosunku do stanu technicznego lokalu w okresie od dnia 01.01.2007 roku do 01.01.2010 roku;

2. Strony niniejszej umowy oświadczają, iż gwarantują sobie możliwość wzięcia udziału w odbiorze lokalu rzeczoznawców określonych w umowie przez strony; 

3. Nabywca na mocy zawartej umowy gwarantuje sobie prawo do nie zaakceptowania postanowień zawartych w protokole zdawczo-odbiorczym, w przypadku stwierdzenia przez niego wad istotnych (nadmiernie utrudniających lub uniemożliwiających korzystanie z nieruchomości określonej w niniejszej umowie).

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »