reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Co warto wiedzieć o umowie ustanawiającej spółdzielcze prawo lokatorskie?

Co warto wiedzieć o umowie ustanawiającej spółdzielcze prawo lokatorskie?

Sporządzając umowę ustanawiającą spółdzielcze prawo lokatorskie należy pamiętać o tym, iż powinna być ona napisana w odpowiedniej formie, a także powinna zawierać stosowną treść.

Umowa ustanawiająca prawo lokatorskie powinna zostać sporządzona w formie pisemnej, ale także w formie aktu notarialnego. Należy wskazać, że jeżeli strony nie sporządzą umowy w formie aktu notarialnego – to odpowiedzialność za treść niniejszej umowy będzie spoczywała na stronach.

Zobacz również: Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?

Umowa ustanawiająca spółdzielcze prawo lokatorskie jest typem umowy konsensualnej, co oznacza, iż w sposób automatyczny tworzy spółdzielcze prawo lokatorskie na rzecz nabywcy. W związku z tym, w tymże zakresie nie ma potrzeby dokonywać żadnych innych czynności, ponieważ sam fakt zawarcia niniejszej umowy w formie pisemnej oznacza już nabycie w/w prawa.

Dokonanie wpisu do księgi wieczystej nie ma większego znaczenia dla nabycia spółdzielczego prawa lokatorskiego, ponieważ zawarcie umowy w formie pisemnej powoduje ustanowienie prawa lokatorskiego na rzecz nabywcy

Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Należy pamiętać o tym, iż warto dokonać wpisu do księgi wieczystej udając się w tym celu do sądu wieczystoksięgowego, gdyż dotychczasowy właściciel może próbować ponownie przenieść w/w prawo na rzecz osób trzecich.

Po zawarciu umowy należy udać się do sądu wieczystoksięgowego – który prowadzi księgę wieczystą dla przedmiotowej nieruchomości. A następnie należy złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej poprzez wypełnienie stosownego formularza. Należy wskazać, iż fakt dokonania wpisu do księgi wieczystej nie ma większego znaczenia dla powstania w/w prawa. Oznacza to, że nie wpływa to też w żaden sposób na ważność przedmiotowej umowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sporządzając umowę ustanawiającą spółdzielcze prawo lokatorskie należy pamiętać o tym, iż powinna być ona napisana w odpowiedniej formie, a także powinna zawierać stosową treść.
Sporządzając umowę ustanawiającą spółdzielcze prawo lokatorskie należy pamiętać o tym, iż powinna być ona napisana w odpowiedniej formie, a także powinna zawierać stosową treść.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama