| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie skutki wywołuje umowa ustanawiająca prawo do lokali?

Jakie skutki wywołuje umowa ustanawiająca prawo do lokali?

Umowa ustanawiająca prawo do lokali skutkuje przede wszystkim stworzeniem prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz nabywcy w sposób automatyczny. Jest ona także typem umowy konsensualnej – co oznacza, że zaczyna ona obowiązywać po złożeniu stosownych podpisów przez strony umowy.

Należy pamiętać o tym, że fakt przeniesienia własności nieruchomości nie jest w żadnym wypadku powiązany z terminem, czy też warunkiem. Oznacza to, że umowa ta w sposób automatyczny przenosi własność nieruchomości. Sam akt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego powoduje nabycie własności lokalu mieszkalnego przez nabywcę. Warto podkreślić, iż nie trzeba w tym celu dokonywać innych czynności.

Zobacz również: Co należy rozumieć przez spółdzielcze prawa do lokalu?

Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu odnosi się zarówno do danego lokalu, ale także części wspólnych lokali, tj. korytarze znajdujące się w budynku wielolokalowym albo też klatki schodowe. Oznacza to, że współwłaściciel budynku wielolokalowego ma prawo korzystać z części wspólnych. Jednakże za użytkowanie części wspólnych musi ponosić także koszty utrzymania.

Należy wskazać, iż wysokość udziałów w umowie powinna być określona procentem albo ułamkiem.

Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego dotyczy także praw do gruntu, które znajdują się pod budynkiem. W tymże przypadku właściciel lokalu mieszkalnego będzie traktowany tak jak współwłaściciel gruntu albo jak współużytkownik wieczysty.

Zobacz również: Spółdzielnia mieszkaniowa

Warto wskazać, iż właściciel lokalu będzie współwłaścicielem gruntu albo współużytkownikiem wieczystym w takim samym procencie, czy tez ułamku, jaki został ustalony dla części wspólnych budynku.

Podstawa prawna:
- art. 155 kodeksu cywilnego,
- art. 157 kodeksu cywilnego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »