reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie skutki wywołuje umowa ustanawiająca prawo do lokali?

Jakie skutki wywołuje umowa ustanawiająca prawo do lokali?

Umowa ustanawiająca prawo do lokali skutkuje przede wszystkim stworzeniem prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz nabywcy w sposób automatyczny. Jest ona także typem umowy konsensualnej – co oznacza, że zaczyna ona obowiązywać po złożeniu stosownych podpisów przez strony umowy.

Należy pamiętać o tym, że fakt przeniesienia własności nieruchomości nie jest w żadnym wypadku powiązany z terminem, czy też warunkiem. Oznacza to, że umowa ta w sposób automatyczny przenosi własność nieruchomości. Sam akt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego powoduje nabycie własności lokalu mieszkalnego przez nabywcę. Warto podkreślić, iż nie trzeba w tym celu dokonywać innych czynności.

Zobacz również: Co należy rozumieć przez spółdzielcze prawa do lokalu?

Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu odnosi się zarówno do danego lokalu, ale także części wspólnych lokali, tj. korytarze znajdujące się w budynku wielolokalowym albo też klatki schodowe. Oznacza to, że współwłaściciel budynku wielolokalowego ma prawo korzystać z części wspólnych. Jednakże za użytkowanie części wspólnych musi ponosić także koszty utrzymania.

Należy wskazać, iż wysokość udziałów w umowie powinna być określona procentem albo ułamkiem.

Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego dotyczy także praw do gruntu, które znajdują się pod budynkiem. W tymże przypadku właściciel lokalu mieszkalnego będzie traktowany tak jak współwłaściciel gruntu albo jak współużytkownik wieczysty.

Zobacz również: Spółdzielnia mieszkaniowa

Warto wskazać, iż właściciel lokalu będzie współwłaścicielem gruntu albo współużytkownikiem wieczystym w takim samym procencie, czy tez ułamku, jaki został ustalony dla części wspólnych budynku.

Podstawa prawna:
- art. 155 kodeksu cywilnego,
- art. 157 kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama