reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?

Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?

Przez nabycie nieruchomości należy rozumieć nabycie prawa własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Zasadniczym warunkiem uzyskania zezwolenia przez cudzoziemca jest brak jakiegokolwiek sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej.

Ewentualny sprzeciw wydawany jest w drodze postanowienia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wystąpienia ministra właściwego do spraw administracyjnych. Na mocy art. 127 ust. 3 – kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z art. 144 – kodeks postępowania administracyjnego – jeżeli dana jednostka nie zgadza się z postanowieniem wydanym przez Ministra Obrony Narodowej lub też przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi – może wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zobacz również: Czy cudzoziemiec może ubiegać się o promesę?

Od decyzji wydanej w I instancji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nie przysługuje odwołanie. Na mocy art. 127 ust 3 – kodeks postępowania administracyjnego – jeśli strona nie zgadza się z wydaną decyzją może w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia wnieść o ponowne rozstrzygnięcie sprawy przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Strona niezgadzająca się z decyzją wydaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji może także po uprzednim rozstrzygnięciu sprawy skierować skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Zobacz również serwis: Dom i działka

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 24 marca 1920 roku – o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 z późn. zm).
- art. 127 ust. 3 – kodeks postępowania administracyjnego, w związku z art. 144 – kodeks postępowania administracyjnego,
- art. 127 ust 3 – kodeks postępowania administracyjnego

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama