reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy cudzoziemiec może ubiegać się o promesę?

Czy cudzoziemiec może ubiegać się o promesę?

Jeżeli cudzoziemiec chce nabyć nieruchomość zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia. Promesa wydawana jest w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw administracyjnych.

Cudzoziemcem jest:

  • osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego,
  • spółka osób nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę za granicą (tj. osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego oraz osoba prawna mająca siedzibę za granicą), utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych,
  • osoba prawna mająca siedzibę za granicą,
  • spółka handlowa oraz osoba prawna nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli cudzoziemiec chce nabyć nieruchomość na terenie obcego kraju (np. w Polsce) musi ubiegać się o wydanie promesy – przyrzeczenie wydania zezwolenia. Promesa jest uzyskiwana w oparciu o procedurę wydawania zezwoleń na podstawie ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z póź. zm) oraz ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z póź. zm).

Zobacz również: Pozwolenie na pracę dla cudzoziemca

Promesa – przyrzeczenie wydania zezwolenia jest ważne rok od dnia, w którym została ona wydana. W tym czasie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma prawa odmówić cudzoziemcowi wydania promesy. Jedynie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może odmówić wydania promesy, jeżeli w sposób istotny uległ zmianie stan faktyczny w danej sprawie.

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 24 marca 1920 roku o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 z późn. zm).
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 kwietnia 2004 roku w sprawie szczegółowych informacji oraz rodzajów dokumentów, jakie jest zobowiązany przedstawić cudzoziemiec ubiegający się o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości (Dz. U. Nr 94, poz. 925).
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku – kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z póź. zm).
- ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 roku – prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z póź. zm).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama