reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Co należy rozumieć przez spółdzielcze prawa do lokalu?

Co należy rozumieć przez spółdzielcze prawa do lokalu?

W polskim systemie prawnym wyróżnia się kilka rodzajów spółdzielczych praw do lokalu mieszkalnego. Do tych praw należą: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcza własność lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze prawa do lokalu mieszkalnego może być tworzone tylko i wyłącznie w stosunku do lokali mieszkalnych mieszczących się w budynkach stanowiących własność albo współwłasność spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto jest ono prawem umożliwiającym władanie rzeczą cudzą – w tym przypadku władanie lokalem, który jest własnością innej osoby.

Należy z pewnością pamiętać o tym, że spółdzielcze prawo lokatorskie powstaje na mocy zawarte umowy w formie pisemnej pomiędzy spółdzielcą a spółdzielnią mieszkaniową. W tymże wypadku spółdzielca musi uiścić kwotę – zwaną wkład mieszkaniowy, czyli koszty budowy kontrolnego lokalu.

Zobacz również: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielcza własność lokalu mieszkalnego jest prawem, na mocy którego właścicielowi przysługują wszystkie uprawnienia wskazane w art. 140 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 140 kodeksu cywilnego – w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Z treści powyższego artykułu wynika, że spółdzielca jest także zobowiązany uczestniczyć w wydatkach w związku z utrzymaniem lokalu, nieruchomości wspólnych a także musi dokonywać różnego rodzaju opłat związanych z działalnością oświatową, kulturalną, czy też społeczną prowadzoną przez spółdzielnie.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem, na mocy którego można władać lokalem, którego właścicielem jest inna osoba – co oznacza, iż jest to ograniczone prawo rzeczowe. Jednakże prawo to może być tworzone tylko i wyłącznie w stosunku do lokali mieszkalnych mieszczących się w budynkach stanowiących współwłasność albo własność spółdzielni mieszkaniowej.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa prawna:
- art. 140 kodeksu cywilnego
- ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego może być tworzone wyłącznie dla lokali mieszkalnych w budynkach stanowiących własność spółdzielni mieszkaniowej.
Spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego może być tworzone wyłącznie dla lokali mieszkalnych w budynkach stanowiących własność spółdzielni mieszkaniowej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama