reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy umowę o budowę lokalu można zaliczyć do umowy przedwstępnej?

Czy umowę o budowę lokalu można zaliczyć do umowy przedwstępnej?

Umowa o wybudowanie lokalu mieszkalnego jest umową zarówno przedwstępną, jak i umową zobowiązująca, odpłatną, wzajemną, konsensualną. Na podstawie umowy o budowę lokalu – spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązuje się do wybudowania lokalu mieszkalnego w porozumieniu z członkiem danej spółdzielni.

Z wynikających obowiązków stron – zarówno spółdzielcy, jak i spółdzielni mieszkaniowej - umowy o wybudowanie lokalu jest typem umowy przedwstępnej. Oznacza to, iż umowa o budowę lokalu stanowi tylko umowę wstępna przed zawarciem innej umowy ostatecznej. Kolejną istotną cechą umowy przedwstępnej jest to, iż jest ona typem umowy zobowiązującej – co oznacza, że spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana do wybudowania przedmiotowego lokalu, czyli zawarcia w przyszłości drugie umowy – na mocy której powstano prawo na lokalu.

Zobacz również: Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań?

Umowa o budowę lokalu jest nie tylko typem umowy przedwstępnej, czy też konsensualnej, ale także jest umową wzajemną, odpłatną, nazwaną oraz konsensualną. Umowa o budowę lokalu jest umową konsensualną, ponieważ zaczyna ona obowiązywać od momentu złożenia podpisów przez strony umowy.

Należy pamiętać o tym, że dla samego faktu istnienia umowy nie ma znaczenia to, czy wynagrodzenie zostało uiszczone, czy też nie.

Umowa o budowę lokalu jest uregulowana w przepisach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – dlatego też jest ona typem umowy nazwanej. Jest także rodzajem umowy wzajemnej – co oznacza, iż obowiązki stron umowy są „obiektywnie a nie subiektywnie” równe oraz wynagrodzenie jest odpowiednie w stosunku do prawa, jakie ma być stworzone, czyli wybudowanie lokalu mieszkalnego. Następnie jest ona umową odpłatną, co oznacza, iż członek spółdzielni jest zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia za wykonanie lokalu.

Zobacz również serwis: Umowy

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o wybudowanie lokalu mieszkalnego jest umową zarówno przedwstępną, jak i umową zobowiązująca, odpłatną, wzajemną, konsensualną.
Umowa o wybudowanie lokalu mieszkalnego jest umową zarówno przedwstępną, jak i umową zobowiązująca, odpłatną, wzajemną, konsensualną.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama