| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy warto inwestować w mieszkania za granicą?

Czy warto inwestować w mieszkania za granicą?

Spadły ceny mieszkań za granicą, dlatego warto zwrócić uwagę na mieszkania wakacyjne w Europie. Jednak inwestycja w mieszkanie za granicą to rozwiązanie dla osób, które nie boją się ryzyka.

W Hiszpanii w 2009 roku do użytku oddane ponad 380 tysięcy domów. Niestety, procent nabywców nieruchomości nie był wysoki, sprzedało się jedynie ponad 200 tysięcy. Warto więc wywnioskować, że ceny nieruchomości w Hiszpanii spadły nawet o 50%. Przykładowo w Bułgarii przecena wynosiła 30% a w Polsce jedynie 10%.

Zobacz także: Apartamenty w kurortach zagranicznych tanieją

Gdzie zagranicą kupić najtaniej

Tylko 80 tysięcy złotych wystarczy, by stać się właścicielem kawalerki w Bułagarii. Jest to porównywalna cena do kwoty jaką musimy przeznaczyć za mieszkanie w Katowicach. Jeżeli do naszych 80 tysięcy dołożymy jeszcze 50 możemy rozejrzeć się za umeblowanym apartamentem o powierzchni 60 metrów kwadratowych na Słonecznym Brzegu. Porównywalnie, cena za tę samą cenę, możemy kupić o wiele mniejszą kawalerkę na warszawskim Ursynowie. Wybierając jednak inwestycje za granicą musimy brać pod uwagę ryzyko wynikające z kursu walutowego. Zarówno bowiem przeliczony na złote czynsz najmu jak i wartość nieruchomości za granicą będą malały wraz z umacnianiem się rodzimej waluty (co obecnie ma miejsce). Odwrotna sytuacja miałaby natomiast miejsce w przypadku spadku wartości polskiej waluty. Od uzyskiwanych dochodów z najmu niezbędne jest także opłacenie podatku. Także i w tym obszarze najgorzej wypada Hiszpania. Właściciel nieruchomości musi tu odprowadzać 24% przychodu z najmu do kasy państwa. O wiele bardziej atrakcyjne jest opodatkowanie w Bułgarii, która w 2008 roku wprowadziła podatek liniowy na poziomie zaledwie 10%. Niekwestionowanym liderem jest jednak Polska. Od bieżącego roku ryczałt od przychodów z najmu wynosi 8,5%.

Zobacz także: Polskie mieszkania jedne z najbardziej przeludnionych Europie?

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Spadły ceny mieszkań za granicą, dlatego warto zwrócić uwagę na mieszkania wakacyjne w Europie.
Spadły ceny mieszkań za granicą, dlatego warto zwrócić uwagę na mieszkania wakacyjne w Europie.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »