| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można wytoczyć powództwo o uchylenie walnego zgromadzenia spółdzielni?

Czy można wytoczyć powództwo o uchylenie walnego zgromadzenia spółdzielni?

Fakt uchylenia uchwały walnego zgromadzenia poprzez wytoczenie powództwa ma skutek zarówno wobec wszystkich członków spółdzielni, ale także właścicieli lokali – którzy nie są członkami. Ostatecznie orzeczenie wydane przez sąd wpływa na prawa członków spółdzielni oraz kształtowanie się zarządu nieruchomością wspólną.

1. Powództwo może wytoczyć np. osoba, która nie jest członkiem Spółdzielni, zaś złożyła ona do pozwu deklarację członkowską – która nie została jeszcze rozpatrzona. 

2. Osoba ta jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży. 

3. Ponadto, przedmiotowa nieruchomość pozostaje w zarządzie Spółdzielni na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). 

4. Postanowienia uchwały naruszają statut Spółdzielni. Nadto, zostały pominięte obligatoryjne a przy tym wymagane stanowiska grupy członkowskiej,

5. Zarząd poprzestał tylko na stanowisku Rady Mieszkańców, zaś nie przeprowadził koniecznego zebrania grupy członkowskiej. Należy wskazać, iż Rada Mieszkańców nie posiada uprawnień do zastępowania zebrania grupy członkowskiej, ani nie ma w tym zakresie żadnych kompetencji.

Zobacz również: Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej

Na mocy art. 16 pkt 4² kodeksu postępowania cywilnego – sądem właściwym do wytoczenia powództwa o uchylenie walnego zgromadzenia spółdzielni jest sąd okręgowy właściwy dla siedziby spółdzielni.

Załączniki do pozwu powództwo o uchylenie walnego zgromadzenia spółdzielni:

1. odpis pozwu wraz załącznikami,

2. pisma skierowane do Spółdzielni Mieszkaniowej (data sporządzenia),

3. statut Spółdzielni Mieszkaniowej (data sporządzenia),

4. wypis aktu notarialnego.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa prawna:
- art. 16 pkt 4² kodeksu postępowania cywilnego,
- ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sądem właściwym do wytoczenia powództwa o uchylenie walnego zgromadzenia spółdzielni jest sąd okręgowy właściwy dla siedziby spółdzielni.
Sądem właściwym do wytoczenia powództwa o uchylenie walnego zgromadzenia spółdzielni jest sąd okręgowy właściwy dla siedziby spółdzielni.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »