reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy roszczenia z tytułu umowy o roboty budowlane przedawnią się

Czy roszczenia z tytułu umowy o roboty budowlane przedawnią się

Wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi oraz gwarancji, odpowiedzialności kontraktowej, deliktowej ulegają przedawnieniu. Natomiast przepisy dotyczące umowy o roboty budowlane nie wskazują żadnego szczególnego okresu przedawnienia.

Zapisz się na nasz newsletter

W jakiej formie może zostać zawarta umowa o roboty budowlane?

Umowa o roboty budowlane może zostać zawarta w dowolnej formie – w formie pisemnej, ustnej oraz poprzez czynności konkludentne – wskazujące na jej zawarcie. Jednakże należy pamiętać o tym, że fakt udowodnienia zawarcia takiej umowy spoczywa na tej osobie, która twierdzi, iż umowa ta została zwarta.

Czy można stosować poprzez analogię przepisy o umowę o dzieło?

Pomimo tego, iż przepisy o umowie o roboty budowlane nie określają szczególnego okresu przedawnienia, nie można przepisów o umowę o dzieło stosować poprzez analogię do umowy o roboty budowlane. Roszczenia z tytułu umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła. Natomiast w przypadku umowy o roboty budowlane roszczenia przedawniają się według ogólnej zasady określonej w przepisach Kodeksu cywilnego.

Zobacz również: Jaka umowa na roboty budowlane?

Roszczenia z tytułu umowy o roboty budowlane przedawniają się z upływem lat 10 – dla roszczeń o świadczenia okresowe, natomiast dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 3 lata (art. 118 kodeksu cywilnego).

Reasumując należy wskazać, iż bieg przedawnienia roszczenia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 120 § 1 zd. 1 Kodeks Cywilny). Natomiast moment wymagalności roszczenia oznacza, iż wierzyciel ma możliwość żądania zaspokojenia przysługującej mu wierzytelności.

W przypadku przysługującego inwestorowi odszkodowania z tytułu za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane – bieg terminu przedawnienia roszczenia rozpoczyna się od odbioru przez inwestora np. budynku, a nie od stwierdzenia przez niego istnienia wad.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:
- art. 118 kodeksu cywilnego,
- art. 120 § 1 zd. 1 Kodeks Cywilny

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bieg terminu przedawnienia roszczenia za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane rozpoczyna się z chwilą odbioru przez inwestora budynku
Bieg terminu przedawnienia roszczenia za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane rozpoczyna się z chwilą odbioru przez inwestora budynku

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama