REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy nieruchomości mogą być przedmiotem umowy darowizny – wzór umowy

Umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Umowa darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podstawową cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. W ramach umowy darowizny darczyńca kosztem swojego majątku dokonuje bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego.

Zapisz się na nasz newsletter

Co może być przedmiotem umowy darowizny

Umowa darowizny ma charakter umowy zobowiązująco-rozporządzającej. Co wiąże się z tym, że w momencie zawarcia umowy przejście własności na nabywcę następuje na podstawie umowy. Przedmiotem umowy darowizny mogą zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, zbywalne prawa majątkowe, pieniądze itp.

REKLAMA

Forma umowy darowizny

Kluczowe znaczenie dla umowy darowizny ma forma, w jakiej została ona zawarta. Odpowiednią formą dla umowy darowizny jest forma aktu notarialnego. Ma to ogromne znaczenie przy darowiźnie nieruchomości. Niezachowanie formy notarialnej powoduje, iż umowa jest nieważna.

Zobacz również: Czy umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego?

Wzór aktu notarialnego przy zawarciu mowy darowizny nieruchomości

Repetytorium B nr 8765/2010

1. Dnia piętnastego października dwa tysiące dziesiątego roku (15.10.2010 r.) do notariusza Kazimierza Nowaka w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 123, przybyli:
a) Pani Anna, córka Kamila i Joanny,
b) Pan Andrzej, syn Tomasza i Weroniki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Tożsamość osób notariusz ustalił na podstawie dowodów osobistych:
Ad a: ADW 7686567 (PESEL 90878987654),
Ad b: AHJ 8789085 (PESEL 09876497876).

3. Na życzenie powyżej wymienionych osób notariusz Kazimierz Nowak, w Kancelarii Notarialnej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 123, sporządzili następujący akt:

Wzór umowy darowizny nieruchomości:

§ 1. Państwo Anna i Andrzej małżonkowie Kowalscy oświadczają, iż:
- są właścicielami nieruchomości niezabudowanej, położonej w Warszawie przy ulicy Żeromskiego 11, o powierzchni 201 m² (dwieście jeden metrów kwadratowych) – na prawach własności majątkowej ustawowej. Nieruchomość niezabudowana została oznaczona jako działka 18, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Warszawie księga wieczysta KW nr 2287,
- przedmiotowa nieruchomość nie jest obciążona prawami rzeczowymi ograniczonymi, ani nie ciąży na niej żadne zadłużenie, do których stosuje się odpowiednio przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa.
- z dnia 11 sierpnia 1998 r. przedmiotowa nieruchomość na podstawie Planu przestrzennego zagospodarowania miasta Warszawa, zatwierdzonego przez uchwałę nr 2/89 Rady Miasta Warszawy – stanowi grunt rolny w klasie V.
Na dowód czego Państwo Anna i Andrzej Kowalscy przedłożyli odpis księgi wieczystej KW nr 2287, wydanej przez Sąd Rejonowy w Warszawie dnia 09.10.1997 r.

§ 2. Państwo Anna i Andrzej Kowalscy darują przedmiotową nieruchomość córce Ewelinie Kowalskiej do majątku osobistego, a Pani Ewelina Kowalska darowiznę przyjmuje.

§ 3. Strony oświadczyły, iż wartość przedmiotowej nieruchomości wynosi 250 000 zł (dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych).

§ 4. Koszty aktu, w tym opłatę sądową ponosi Pan Andrzej Kowalski.

§ 5. Państwo Anna i Andrzej Kowalscy wnoszą na mocy umowy darowizny do Sądu Rejonowego w Warszawie o wpisanie prowadzonej przez ten Sąd księdze wieczystej KW nr 2287 jako właściciela Panią Ewelinę Kowalską, córkę Anny i Andrzeja.

§ 6. Notariusz poinformował strony o tym, że w razie podwyższenia wartości przedmiotu przez umowy przez urząd skarbowy, ten urząd pobiera należny podatek od darowizny.

§ 5. Notariusz pobrał gotówkę tj. opłatę stałą oraz taksę notarialną.

§ 6. Akt został odczytany stronom przez notariusza. Strony uznają bez zastrzeżeń, iż akt jest on zgodny z treścią sporządzonej i odczytanej wraz z złożonymi oświadczeniami woli - co zostało potwierdzone własnoręcznymi podpisami.

Podpisy stron niniejszej umowy oraz notariusza:

1. Anna oraz Andrzej Kowalscy, 2. Ewelina Kowalska,
3. Kazimierz Nowak – notariusz. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA