| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jaka umowa na roboty budowlane?

Jaka umowa na roboty budowlane?

Decydując się na budowę domu, inwestor oprócz uzyskania pozwolenia na budowę oraz posiadania projektu budowlanego powinien zadbać o wybór odpowiedniej ekipy budowlanej i podpisać z nią najkorzystniejszą umowę. Może to być umowa o dzieło lub umowa o roboty budowlane.

Zapisz się na nasz newsletter

Umowa o dzieło

Jeśli przedmiotem umowy ma być pewien rezultat robót, który nie spełnia cech obiektu budowlanego, np. instalacja czy montaż urządzeń to wówczas jest to umowa o dzieło.

Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. W związku z tym jednym ze sposobów określenia wynagrodzenia może być podanie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów – wynagrodzenie kosztorysowe. W takim przypadku wykonawca będzie mógł żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeśli okaże się że trakcie wykonywania dzieła dokonano dodatkowych prac. Warto podkreślić, że jeśli strony umówiły się na wynagrodzenia ryczałtowe wykonawca nie będzie mógł wysunąć żądania o podwyższenie wynagrodzenia nawet wtedy, gdy w chwili zawierania umowy nie można było prawidłowo przewidzieć i ocenić rozmiaru i kosztów prac wykonawcy. Istnieje tu więc ryzyko niedoszacowania wartości pracy wykonawcy.

Należy zauważyć, że w przypadku umowy o dzieło inwestor nie ponosi odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy, jeżeli wykonawca główny zawarł z nim umowę o dzieło. Inwestor nie jest stroną tej umowy i nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania z niej wynikające.

Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Zobacz serwis: Umowy

Umowa o roboty budowlane

W przypadku, gdy w umowie wykonawca zobowiązuje się do wykonania zgodnie z projektem danego obiektu i oddania go inwestorowi, a inwestor zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia oraz przygotowania terenu do prac budowlanych, to mamy do czynienia z umową o roboty budowlane.

Umowa o roboty budowlane jest zawsze umową odpłatną. Jeżeli strony nie ustaliły inaczej - wynagrodzenia jest płatne w chwili oddania obiektu. Jeżeli obiekt oddawany jest częściami, a strony ustaliły wynagrodzenie za każdą część z osobna - wynagrodzenie jest płatne z chwilą wykonania każdej z części dzieła.

Strony mogą konkretnie w umowie ustalić wysokość wynagrodzenia poprzez wskazanie podstaw do jego ustalenia. W praktyce spotyka się dwa sposoby (podobnie jak w umowie o dzieło) określenia wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych: wynagrodzenie ryczałtowe oraz wynagrodzenie kosztorysowe.

Przy umowie o roboty budowlane inwestor i wykonawca ponoszą odpowiedzialność solidarną za zapłatę za prace wykonane przez podwykonawcę. Oznacza to, że jeśli podwykonawca nie otrzyma wynagrodzenia będzie mógł domagać się zapłaty od podmiotu, który mu zlecił wykonanie robót (najczęściej od głównego wykonawcy) oraz od inwestora.

Roszczenia wynikające z umowy o roboty budowlane przedawniają się w ogólnych terminach przedawnienia. W przypadku roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą termin ten wynosi 3 lata.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Różnice

Istotne różnice pomiędzy umową o dzieło a umową o roboty budowlane to:
- odesłanie do wymogów wynikających z przepisów prawa budowlanego przy ocenie wykonywanego dzieła,
- szczególna postać współpracy pomiędzy stronami w przypadku mowy o roboty budowlane - polegająca na obowiązku inwestora dostarczenia wykonawcy projektu budowy i przekazania mu terenu budowy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »