reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników?

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników?

Obfite opady śniegu są utrudnieniem nie tylko dla kierowców, ale również dla przechodniów, którzy nie mogą przedostać się przez zaspy śnieżne zalegające na chodnikach. Kto jest więc odpowiedzialny za ich odśnieżanie? W świetle obowiązujących przepisów powinni się tym zająć właściciele nieruchomości, zarządcy budynków oraz gmina.

Obowiązki właścicieli nieruchomości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele nieruchomości powinni zadbać o uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Taka definicja słowa chodnik oznacza, że nie będziemy musieli odśnieżać chodnika, gdy między nim a naszą posesją znajduje się pas zieleni.

Co ważne właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Jeżeli zarząd drogi pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania samochodów na chodniku, wówczas to on powinien zająć się uprzątnięciem błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń.

Odśnieżanie przystanków

Zdarza się również tak, że zaspy śnieżne utrudniają pasażerom komunikacji miejskiej dojście do przystanku. Uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu i lodu z przystanków komunikacji miejskiej należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących tereny służące komunikacji publicznej.

Właściciele i zarządcy obiektu budowlanego

Właściciele i zarządcy obiektu budowlanego powinni, dochowując należytej staranności, zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem sił natury, takich m.in. jak: wyładowania atmosferyczne oraz intensywne opady atmosferyczne, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Nie ma wątpliwości co do tego, że śnieg zalegający na chodnikach oraz sople lodu zwisające z dachu są wynikiem działania sił natury i mogą spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz wpływają na stan techniczny budynku. W związku z tym właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek dbać o bezpiecznie użytkowanie nieruchomości. Jeśli nie będą przestrzegali przepisów grożą im kary.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Odpowiedzialność

Przepisy ustawy prawo budowlane jasno stanowią, że osoby, które nie będą spełniały obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznych, będą użytkowały ten obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnią bezpieczeństwa użytkowania tego obiektu, podlegają grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zima.
Zima.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama