reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności

Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności

Aby znieść współwłasność nieruchomości niezbędna jest albo umowa współwłaścicieli albo orzeczenie sądu. Na czym polega sądowe zniesienie współwłasności? Co zrobić, gdy podział fizyczny rzeczy jest niemożliwy?

Ze współwłasnością mamy do czynienia wówczas, gdy własność danej rzeczy (np. samochodu czy domu) przysługuje więcej niż jednej osobie.

Współwłaściciele mają prawo do:
1. współposiadania rzeczy;
2. korzystania z niej w takim zakresie, jaki nie narusza praw innych współwłaścicieli;
3. czerpania pożytków i innych przychodów z rzeczy, stosownie do swoich udziałów.

Potrzeba zniesienia współwłasności może wynikać z wielu czynników, wśród których jednym z najpowszechniejszych jest niemożność zgodnego korzystania z danej rzeczy (np. jeden ze współwłaścicieli chce zbyć daną rzecz, a pozostali się nie zgadzają).

Kodeks cywilny przewiduje, że każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności w każdym czasie i w każdych okolicznościach. Może to zostać dokonane albo umownie albo przez sąd.

Z sądowym zniesieniem współwłasności będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu i konieczności jej zniesienia. W takiej sytuacji każdy ze współwłaścicieli może wnieść wniosek do sądu. Po zbadaniu sprawy, sąd wydaje postanowienie, na mocy którego dokonuje podziału rzeczy, zgodnie z wartością udziałów poszczególnych współwłaścicieli. Ewentualne różnice wyrównywane są poprzez dopłaty pieniężne.

Oczywiście, nie każdy podział rzeczy jest dozwolony. Ma to miejsce szczególnie w sytuacji, gdy taki podział pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub zmniejszałby jej wartość. Co wówczas?

Zobacz serwis: Najem

Jeżeli podział rzeczy jest niemożliwy, wówczas należy wziąć pod uwagę przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli. W takiej sytuacji jedna osoba zostanie właścicielem, a pozostałe osoby otrzymają pieniężne spłaty swoich udziałów.

Jeszcze inną możliwością jest sprzedaż rzeczy, a następnie podział uzyskanej kwoty przez byłych już współwłaścicieli. 

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama