reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy przebudowa strychu wymaga zgody właścicieli lokali?

Czy przebudowa strychu wymaga zgody właścicieli lokali?

W ustawie o własności lokali zostały wyróżnione czynności zwykłego zarządu, które zarząd wspólnoty mieszkaniowej może podejmować samodzielnie oraz czynności przekraczające zwykły zarząd, do których podjęcia wymagana jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie danej czynności. Przeprowadzenie przebudowy strychu, ustanowienie na nim odrębnej własności, a także rozporządzanie nim jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Oznacza to, że nie może być ona dokonana bez zgody właścicieli lokali.

Czynnościami zwykłego zarządu są wszystkie te czynności, których dokonanie jest niezbędne dla normalnego, niezakłóconego funkcjonowania nieruchomości, są to m.in.:
1. sprawy związane z normalną eksploatacją nieruchomości,
2. pobieranie pożytków i dochodów,
3. prace konserwatorskie,
4. bieżące administrowanie.
Czynności zwykłego zarządu zarząd dokonuje samodzielnie. Oznacza to, że do ich dokonania nie jest konieczne uzyskanie zgody właścicieli lokali.

Czynnościami przekraczającymi zwykły zarząd są czynności, które nie mieszczą się w tzw. zwykłym zarządzie. Należą do nich m.in. ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej, przyjęcie rocznego planu gospodarczego, ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu, zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej, a także udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego.

Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

Zobacz: Nieruchomości

Wspólnota mieszkaniowa, która ma zamiar przeprowadzić przebudowę strychu, w wyniku której zostanie wyodrębniony samodzielny lokal musi uzyskać zgodę właścicieli lokali. Przepisy stanowią bowiem, że zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej, a także udzielenie zgody na przebudowę nieruchomości wspólnej są czynnościami przekraczającymi zwykły zarząd.

Zobacz również: Konsument - dom

Należy pamiętać, że uchwała właścicieli musi zawierać zgodę na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności przebudowanego lokalu (strychu), a także upoważnienie dla zarządu do zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu powstałego w wyniku przebudowy. Zaprotokołowania uchwały powinien dokonać notariusz.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama