reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak wykreślić wpis w księdze wieczystej o prawie odkupu

Jak wykreślić wpis w księdze wieczystej o prawie odkupu

Do działu III księgi wieczystej wpisywane było prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do odkupu nieruchomości zakupionych od Agencji. Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie 29 marca 2010 roku, wykonywanie tego prawa przez ANR jest niemożliwe. Jednak wykreślenie wpisu z ksiąg wieczystych jest wyjątkowo problematyczne…

Do chwili, gdy Trybunał Konstytucyjny nie orzekł, że przepisy o prawie odkupu przez ANR są niekonstytucyjne, miała ona prawo, w ciągu 5 lat od sprzedaży nieruchomości, żądać ich odkupu. W księdze wieczystej danej nieruchomości, dziale III, wpisywano odpowiednie zastrzeżenie.

29 marca 2010 r. wszedł w życie wyrok TK, w którym orzeczono, że przepisy dotyczące prawa odkupu są niekonstytucyjne. Od tego czasu, Agencja nie może już z tego prawa korzystać. Wpisy o prawie odkupu jednak nadal w księgach wieczystych widnieją. I, jak się okazuje, ich usunięcie nie jest takie proste. Dla właścicieli nieruchomości to nie lada problem – wpis, z całą pewnością, nie stanowi zachęty dla potencjalnego nabywcy. A dotyczy to naprawdę wielu – Agencja podpisała bowiem, w ciągu ostatnich 7 lat, około 80 tysięcy umów sprzedaży nieruchomości rolnych.

Aby usunąć wpis z księgi wieczystej należy, w pierwszej kolejności, złożyć wniosek w ANR o wydanie oświadczenia wyrażającego zgodę na wykreślenie prawa odkupu.

Po odebraniu takiego zaświadczenia i uiszczeniu opłaty sądowej (w wysokości połowy opłaty pobranej od wniosku o wpis), należy złożyć do sądu wieczystoksięgowego wniosku o wpis, polegającego na wykreśleniu zapisu z księgi wieczystej.

Zobacz: Dom i działka

Jeżeli ANR nie wyrazi zgody na wykreślenie prawa odkupu, wówczas możemy złożyć pozew o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Podnosi się, że jeżeli przepis, który dotyczył prawa odkupu został uchylony, to wpisy w księdze wieczystej powinny zostać wykreślone z urzędu. Jednak sprawdzenie ksiąg w celu dokonania takich wykreśleń, stanowi znaczny problem techniczny. Stąd, sądy nie wykazują w tej materii większej inicjatywy.

Zobacz również: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama