reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Opłaty za użytkowanie wieczyste

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie są aktualizowane systematycznie, w związku z czym użytkownicy są zaskakiwani podwyżkami nawet od tysiąca do kilku tysięcy procent. Sprawą ma zająć się resort gospodarki.

Aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste odbywa się często raz na kilkadziesiąt lat. Gdyby dokonywano jej systematycznie, użytkownicy nie byliby zaskakiwani ogromnymi podwyżkami, wynoszącymi nawet do kilku tysięcy procent.

Podwyżki są szczególnym utrapieniem dla spółdzielni mieszkaniowych, gdyż w ich skład wchodzą również place zabaw czy tereny zielone, za które naliczana jest taka sama stawka opłaty. Tak drastyczne podwyżki dotykają także osoby prywatne, gdyż opłata za użytkowanie wieczyste jest częścią składową czynszów mieszkań.

Tryb wprowadzania podwyżek nie działa bez zarzutu. Poza brakiem systematyczności, użytkownicy narzekają na brak dialogu z urzędnikami. Mimo przysługującego użytkownikom prawa zapoznania się z całością materiałów dotyczących ustalania opłat, często jest im ono odmawiane.

W aktualnym stanie prawnym, wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana raz w roku, i to wyłącznie w sytuacji, gdy zmieni się wartość nieruchomości. Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić w tej kwestii istotną zmianę. Aktualizacja miałaby odbywać się raz na 3 lata.

Zobacz: Nieruchomości

Należy jednak pamiętać, że jeżeli podwyżka została dokonana na niejasnych kryteriach wyceny, możemy sprzeciwić się aktualizacji.

Zobacz również: Konsument - dom

Wypowiedzenie dotychczasowej wysokości opłaty powinno nastąpić do 31 grudnia roku poprzedzającego, równocześnie z przesłaniem oferty przyjęcia jej nowej wysokości. Użytkownik może, w terminie 30 dni od doręczenia wypowiedzenia, zwrócić się do samorządowego kolegium odwoławczego z wnioskiem, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona i powinna pozostać w dotychczasowej wysokości, bądź też uzasadniona w innej wysokości. Jeżeli użytkownik od wypowiedzenia się nie odwoła, wówczas przyjmuje się, że podwyżkę zaakceptował.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama